Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAJEMNICE WATYKANU

  • Serial dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2006
  • Barwny, 14 odcinków x ok. 26 min

Cykl dokumentalny poświęcony tajemnicom miasta-państwa, jakim jest Watykan: historii poszczególnych budowli, rozwojowi administracji kościelnej i wielu zadziwiającym zjawiskom, które pojawiały się, zanikały i zmieniały w Watykanie w ciągu wieków. Film Pawła Pitery i Krzysztofa Talczewskiego wiele z tych tajemnic po raz pierwszy odsłania przed widzami.

Grób na wzgórzu: Odcinek ten opowiada o grobie św. Piotra. Odwiedzamy podziemne rzymskie cmentarzysko. Dowiadujemy się, dlaczego wokół grobu Piotra zbudowano bazylikę. Poznajemy losy poprzedniczki obecnej bazyliki, dowiadujemy się, dlaczego tę pierwszą bazylikę zburzono. Autorzy odsłaniają losy grobu Piotra i fascynującą historię odnalezienie grobu po blisko 2000 lat. Poznajemy ludzi, którzy odkryli grób św. Piotra, i motywy ich działania.
Papiescy elektorzy: Odcinek ten opowiada o kardynałach, ich historii i czasami niezbyt chlubnej roli w Kościele. Odwiedzamy Viterbo - miejsce niesamowitego festynu św. Róży i pierwszej elekcji papieża, która odbyła się cum clave. Kim jest kardynał? Jak się zostaje kardynałem? Kto może zostać kardynałem? Kto szyje kardynalskie i papieskie sutanny? Odpowiedź na te pytania przynosi ten odcinek. Poznajemy też pracę kardynała, jego zwykły dzień: obserwujemy pracę kardynała - szefa jednej z watykańskich dykasterii, odpowiedzialnej za kreowanie świętych.
Państewko w cieniu bazyliki: W tym odcinku poznajemy historię Państwa Kościelnego i Miasta Państwa Watykańskiego. Dowiadujemy się o przyczynach upadku pierwszego z nich i okolicznościach pojawienia się drugiego w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Poznajemy historię zdobycia Rzymu przez Piemontczyków, śledzimy losy papieży w okresie, gdy byli oni "więźniami Watykanu". Odcinek trzeci opowiada również o watykańskich dziwactwach prawnych: braku własności prywatnej, prawie do głosu, państwie bez narodu. Autorzy serialu analizują też pojęcie państwa i narodu funkcjonalnego. Pointą odcinka jest opowieść o historii Via Conciliazzione wiodącej od Tybru do Watykanu.
Dywizje Jego Świątobliwości: Odcinek ten poświęcony jest historii i dniu dzisiejszemu Gwardii Papieskiej. Dzień przysięgi rekrutów jest pretekstem do opowieści o dniu codziennym gwardii, jej obyczajach, zadaniach, filozofii istnienia. Autorzy serialu opowiadają o znaczeniu tzw. Sacco di Roma w historii gwardii, przedstawiają motywacje wstępujących do niej rekrutów. Kamera towarzyszy gwardzistom podczas przygotowań i przysięgi rekrutów oraz osobistej audiencji udzielanej im w tym dniu przez papieża.
Bazylika nad grobem: W tym odcinku będzie mowa o Bazylice św. Piotra. Poznajemy i analizujemy znaczenie i symbolikę jej trzech najważniejszych elementów: Baldachimu, Konfesji św. Piotra i Kopuły. Odwiedzamy grób Aleksandra VII. Poznajemy historię Piety Michała Anioła i barbarzyńskiego zamachu na słynną rzeźbę oraz dramatyczne zabiegi konserwatorów, próbujących przywrócić jej dawny wygląd.
Papieskie gospodarstwo: Castel Gandolfo to nie tylko rezydencja papieska. To także ferma mleczna. I od tej zamkniętej dla zwiedzających fermy zaczynamy podróż po "pracującym" Watykanie. Poznajemy sanpietrinich: ich historię, pracę i znaczenie dla Watykanu. Odwiedzamy watykańską pocztę. Jesteśmy świadkami montażu rzeźby św. Escrivy - założyciela organizacji Opus Dei. Odwiedzamy pracownię mozaik i watykańską drukarnię.
Biały samochód: To odcinek o papieskim podróżowaniu i związanym z tym ceremoniałem. Poznajemy "sedia gestatoria" - papieską lektykę - i dowiemy się ciekawych rzeczy z nią związanych. Ponadto w programie papieskie karoce, poznajemy ich historię i wymogi ceremonialne towarzyszące ich konstrukcji. Wreszcie poznajemy historię papieskich samochodów. Oglądamy zachowane egzemplarze, dowiemy się co znaczą poszczególne elementy wystroju ich wnętrza. Poznajemy historię papamobile i rolę jaką Jan Paweł II odegrał w ich powstaniu.
Papieskie antyki: Odcinek o muzeach watykańskich, a właściwie ich najważniejszej części - Oktagonie. To tu zaczyna się historia papieskich antyków. Przechodząc przez sale mieszczące kolekcje antycznych rzeźb, poznajemy historię muzeum, jego funkcjonowanie, filozofię działania. Poznajemy zbiory Pinakoteki i jej klejnotu - obrazu Leonarda da Vinci.
Ogród na wzgórzu: Historia i współczesność Ogrodów Watykańskich. W tym odcinku o genezie ich powstania, ocena ich wartości i szczegółowa opowieść o ich aktualnym wyglądzie. Analiza filozofii tych ogrodów: ich celu, przeznaczenia i sposobu kreowania. Ludzie ogrodów - zarządcy, ogrodnicy, architekci. Poznajemy opinie o Ogrodach Watykańskich przedstawicieli hierarchii watykańskiej. Poznajemy także krytyczne opinie o ogrodach.
Mieszkańcy Watykanu: Odcinek ten opowiada o ludziach mieszkających w Watykanie. Ale nie tych z pierwszych stron gazet. Bohaterami filmu są: mieszkająca w Watykanie Polka - żona podoficera Gwardii Szwajcarskiej i czterech chłopców - watykańskich ministrantów, uczących się w tzw. Preseminario. Towarzysząc im w ich codziennym życiu, odwiedzamy watykański dworzec kolejowy, poznajemy jego historię i obserwujemy korzystających z niego pielgrzymów, odwiedzamy również pewien tajemniczy magazyn znajdujący się w Watykanie. Poznajemy pozytywne i negatywne strony mieszkania w Watykanie.
Szpital sztuki: Stanze Rafaela - ich historia i opowieść o tym, czym w owych czasach były naprawdę słynne freski. Poznajemy znaczenie fresku w epoce renesansu i jego dzieje współczesne. Spotkanie z freskami Rafaela jest również pretekstem do poznania pracy watykańskich konserwatorów ratujących rzeźby, obrazy, freski, meble i setki innych dzieł sztuki. Odcinek ten to opowieść o swoistym "szpitalu", którego najmłodszy pacjent ma 100 lat...
Media świętego Piotra: Odcinek ten opowiada o watykańskich mediach, ich ludziach, obyczajach i historii. Poznajemy media Watykanu: "Osservatore Romano", CTV - watykańską telewizję i watykańskie radio. Śledzimy ich pracę, poznajemy zwyczaje. Analizujemy ich filozofię działania. Poza ludźmi Watykanu w odcinku występują słynni watykaniści: Luigi Accatoli, Gian Franco Svidercoschi i inni.
Przemijanie i trwanie: Przez całe wieki wiernych i papieży oddzielała - wydawałoby się nieprzekraczalna - przepaść stworzona przez obyczaj, ceremoniał i rytuały otaczające papieży i regulujące w najmniejszym stopniu ich życie codzienne. Dziś najwyższy kapłan Kościoła katolickiego jest nieomal na wyciągnięcie ręki. O tym, jak zmieniały się relacje między papieżami a wiernymi, jak i dlaczego zmieniał się ceremoniał papieskich wizyt, pojawień się i audiencji, opowiada ten odcinek. Jesteśmy w nim świadkami pierwszego dnia papieża Benedykta XVI w Castel Gandolfo. Obserwujemy chwile, gdy obejmuje on w posiadanie znajdujący się tam zespół pałaców i ogrodów. To wydarzenie jest okazją do odbycia krótkiej wycieczki w przeszłość - do czasów, gdy papież był dla wiernych postacią noszoną w lektyce, otoczoną tłumem dworaków, niedostępną i odległą. Odwiedzamy dawne i obecne sale audiencjonalne Watykanu, jesteśmy świadkami audiencji - tych współczesnych i tych sprzed niemal stu lat. Pozwala nam to lepiej zobaczyć i zrozumieć zmiany, jakie zaszły w papiestwie w XX wieku i poznać ich przyczyny.
Kaplica początku i końca: Kaplica Sykstyńska. Jej dzieje i jej ludzie: Michał Anioł, Julisz II i Klemens XIV. Filozoficzne i historyczne przyczyny powstania fresków; związek Sacco di Roma z powstaniem Sądu Ostatecznego. Odcinek opowiada też o największym konserwatorskim przedsięwzięciu podjętym przez Watykan: restauracji fresków Kaplicy. Poznajemy historię restauracji, opowiadamy o sposobach gromadzenia na nią pieniędzy, metodach pracy konserwatorów, napotkanych trudnościach itd.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 04:13:30
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.