Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZAWÓD FOTOGRAF

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2015
  • Barwny, 46 min

Lublin jest miastem, z którego wyszli i do którego przybywali wielcy fotografowie. Nazwiska takie jak Wanda Chicińska, Józef Czechowicz, Edward Hartwig, Stefan Kiełsznia, Tadeusz Rolke, Bogdan Konopka znane są w Polsce i za granicą, a wszystkie te osoby łączy fotografia i Lublin. Historia fotografii zaczyna się w tym mieście prawdopodobnie wraz z rokiem 1846 kiedy to pierwszy dagerotypista w atelier przy Krakowskim Przedmieściu wykonuje portret rodziny. Od tego czasu rzemieślnicy i artyści, dokumentaliści, amatorzy i zawodowcy nieustannie pokazują oblicze miasta i jego mieszkańców. Dokumentują najważniejsze wydarzenia i życie codzienne. Fotografują fuzję wielokulturowej społeczności wobec dramatów wojen, ukazują różnorodność i ciągle zmieniający się charakter miasta. Archiwa fotograficzne spoczywają niedocenione w ciemnych zakamarkach muzeów i instytucji, a używane pełnią zwykle funkcję ilustracyjną, która nie wyczerpuje dostatecznie ich potencjału. Każde działania wokół lubelskiej fotografii to działanie na rzecz popularyzacji lokalnej kultury i historii, która jest bazą i punktem odniesienia w myśleniu o tożsamości mieszkańców miasta, i szerzej - regionu.
Każde zagadnienie poruszane w filmie dotyka fotografii w inny sposób. Pokazywać wiele aspektów pracy z tym medium, od historycznego, przez czysto dokumentalny, rzemieślniczy (w sensie użytkowym), artystyczny, a w końcu także irracjonalny czy metafizyczny (fotografia spirytystyczna). Kamera zagląda do pracowni, ciemni, do archiwów, pokazuje też miejsca, w których udało się zatrzymać dawną tkankę miasta.
Film opowiada o Lublinie poprzez fotografię i osobę młodego fotografa, który próbuje odkryć miasto oraz alchemiczne i magiczne właściwości samego medium. Dzięki swoistej eksploracji Marcin Sudziński spotyka na swojej drodze wielu ciekawych ludzi - ogarniętych pasją fotografów, podąża tropem starych fotografii, trafia w miejsca związane z utrwalonymi na nich obrazami.
Ta wędrówka zaczyna się w jednym z lubelskich zakładów fotograficznych "Foto Renata", którego właścicielka, Renata Sarnowska, nadal posługuje się tradycyjnymi metodami fotograficznymi, a na ścianie jej studia wisi oryginalna, jedna z najstarszych fotograficznych panoram Lublina. Marcin Sudziński podąża między innymi tropem Józefa Czechowicza i w Paryżu dociera do domu św. Kazimierza, miejsca, gdzie umierał Cyprian Kamil Norwid. Filmowa wędrówka doprowadzi widza do paryskiego mieszkania Bogdana Konopki, autora fotografii wykonanej na ulicy Żmigród, która znalazła się w prestiżowej Galerie Francoise Paviot. Ten fakt nieoczekiwanie stawia Lublin w szeregu wielkich miast europejskich, pokazuje na wspólne doświadczanie przestrzeni przez artystów bez względu na czas i kontekst społeczno-polityczny.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 00:56:56
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.