Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GAULEITER KOCH

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2012
  • Barwny, 15 min

9 marca 1959 roku przed sądem w Warszawie rozpoczął się proces Ericha Kocha, jednego z największych zbrodniarzy nazistowskich, gaulaitera Prus Wschodnich i komisarza Rzeszy na Ukrainie. To najważniejszy przedstawiciel reżimu hitlerowskiego osadzony w Polsce, skazany na karę śmierci, na którym wyroku jednak nie wykonano. Zmarł w szpitalu przy areszcie w Olsztynie 12 listopada 1986 roku!
Erich Koch przebywał w polskich więzieniach, głównie w więzieniu w Barczewie ponad 28 lat! Reportaż przypomina sylwetkę tego zbrodniarza, opowiada o jego pobycie w polskich więzieniach i wyjaśnia jak do tego doszło, że udało mu się uniknąć wykonania wyroku. O Erichu Kochu opowiadają historycy, świadkowie procesu i osoby, które z nim się spotkały - dziennikarze oraz pracownicy służby więziennej, którzy go pilnowali. Historia Kocha znana jest głównie w kontekście Bursztynowej Komnaty, o której miejscu ukrycia rzekomo wiedział. Erich Koch w maju 1945 roku uciekł z oblężonego półwyspu Helskiego. Do 1949 roku ukrywał się w okolicach Hamburga. Schwytany przez Anglików i przekazany Polsce a nie ZSRR - który też występował o wydanie Kocha za zbrodnie na Ukrainie - w 1958 roku, w maju 1959 został skazany na śmierć. W polskich więzieniach nauczył się mówić po polsku, czytał gazety, przeżył m.in. wprowadzeniestanu wojennego - w barczewskim więzieniu osadzano ludzi w ramach praw stanu wojennego - podobno popierał decyzję generała W. Jaruzelskiego! [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 08:42:54
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
e-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych