Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZA ROK, ZA DZIEŃ, ZA CHWILĘ...

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1976
 • Premiera:
  1977. 03. 21
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Język:
  polski, angielski
 • Barwny, 2164 m, 75 min

  Lokacje: Gryfów Śląski, przystanek kolejowy Górzyniec pod Szklarską Porębą, Bałtyk, Sudety.

Wanda Borejkówna, młoda Nowozelandka polskiego pochodzenia, przybywa do ojczyzny swego ojca, by wziąć udział w konkursie skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Występ kończy się niepowodzeniem. Rozgoryczona dziewczyna postanawia wrócić do Rzymu, gdzie mieszka na stałe. Na granicy okazuje się jednak, że jest bez paszportu, który pozostawiła w recepcji hotelu. Porucznik WOP-u kieruje ją do schroniska na nocleg, sam dzwoni do Poznania i obiecuje Wandzie, że paszport zostanie wkrótce dostarczony. Następnego dnia zniecierpliwiona przedłużającym się wyczekiwaniem na paszport, dziewczyna wyrusza na zwiedzanie malowniczej okolicy. W pobliskim miasteczku, w starym zamczysku, gdzie niegdyś był oflag polskich oficerów, mieści się muzeum martyrologii. Tutaj Wanda trafia na zdjęcia i wzmiankę o swym ojcu Rafale Borejko. Po ucieczce z oflagu losy zawiodły go najpierw do Szkocji, gdzie odbywał służbę w dywizjonie RAF-u i ożenił się z matką Wandy, a następnie po wojnie do Nowej Zelandii. W połowie lat pięćdziesiątych wyjechał z wizytą do Polski i nigdy więcej nie dał znaku życia... Wanda wraz z nowo poznaną Grażyną poszukują śladów ojca. Ślad urywa się jednak u pewnego rybaka noszącego również nazwisko Borejko. Wkrótce ma odbyć się ślub Grażyny z Piotrem, młodym oficerem marynarki handlowej. W schronisku przygotowano ucztę weselną - brakuje tylko wahającej się wciąż panny młodej. Mimo to zdesperowany Piotr postanawia ugościć swych przyjaciół, wśród których jest i Wanda zafascynowana "typowym polskim weselem". Pomiędzy Wandą a młodym porucznikiem WOP-u rodzi się uczucie. Tymczasem z Poznania nadchodzi odnaleziony paszport. Pogodzeni Grażyna i Piotr płyną w podróż poślubną statkiem, na którym on odbywa służbę. Towarzyszy im Wanda głęboko przekonana, że wróci jeszcze do kraju przodków - odnalazła tu bowiem cząstkę swej narodowej tożsamości, a może i miłość...
W roli Wandy wystąpiła Christine Paul-Podlasky (właściwie: Krystyna Podleska), aktorka chętnie zatrudniana przez polskich filmowców w drugiej połowie lat siedemdziesiątych ("Barwy ochronne", "Kontrakt", "Miś", "Palace Hotel"). Zawdzięczała to nie tylko talentowi, lecz także niezwykle naturalnemu "kaleczeniu" polszczyzny przez naloty angielszczyzny, co niejednokrotnie dawało świetny efekt komediowy. Wykorzystał to także Stanisław Lenartowicz w "Za dzień, za rok, za chwilę...".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2020.05.20 00:16:19
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych