Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HISTORIA W OŻYWIONYCH OBRAZACH

 • Cykl dokumentalny

Cykl filmów edukacyjnych, próba przedstawienia kluczowych momentów historii Polski w formie filmowych ekranizacji dzieł klasyki polskiego malarstwa historycznego.
Widzowie maja niepowtarzalną okazję, aby niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy, a także poznać kontekst historyczny, w jakim znajdowała się Polska tuż przed momentem, kiedy wszyscy bohaterowie zastygli zamknięci w klatce czasu i ramie malarskiego dzieła. Warstwie fabularnej towarzyszy komentarz wybitnych historyków, znawców historii Polski.
Taka forma edukacji może być przyczynkiem do lepszego zrozumienia zagadnień historycznych, pretekstem do dyskusji, a także znakomitym uatrakcyjnieniem zajęć szkolnych.

JAN MATEJKO "KONSTYTUCJA 3 MAJA 1791 ROKU"

 • Film dokumentalny - fabularyzowany
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2014
 • Barwny, 9 min

Jeden z najsłynniejszych obrazów Jana Matejki namalowany w 1891 roku jako pamiątka setnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Obraz Matejki to nie tylko dzieło malarskie, ale przede wszystkim lekcja historii, która poprzez postacie bohaterów występujących na obrazie opowiada o okolicznościach towarzyszących temu doniosłemu wydarzeniu historycznemu. Żywa akcja opisująca sytuację tuż przed dojściem posłów do Kolegiaty Świętojańskiej, dyskusje o Konstytucji, obawy i sprzeciw szlachty przed uchwaleniem tego doniosłego dokumentu - o tym widzowie dowiedzą się, zanim ożywiony filmowo obraz zastygnie w postać dzieła Jana Matejki.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

JAN MATEJKO "CAROWIE SZUJSCY NA SEJMIE WARSZAWSKIM"

 • Film dokumentalny - fabularyzowany
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2016
 • Barwny, 13 min

Obraz z 1892 roku przedstawia mało znany w historii Polski akt hołdu cara Wasyla IV Szujskiego, który wraz z braćmi pokłonił się polskiemu królowi Zygmuntowi III Wazie po klęsce wojsk rosyjskich w bitwie pod Kłuszynem z 4 lipca 1610 roku. Było to zdarzenie bez precedensu, wielki triumf Rzeczypospolitej, która odzyskała ważną strategicznie, utraconą w 1514 roku twierdze Smoleńsk.
Hołd Wasyla Szujskiego na całe wieki stał się solą w oku kolejnych carów Rosji, którzy dążyli do zatarcia wszelkich śladów tego wydarzenia i zniszczenia dokumentujących je pamiątek. Niechęć do pamiętania aktu upokorzenia Rosji przez Polskę do dziś jest przedmiotem żywej dyskusji.
Jan Matejko dwukrotnie podejmował ten temat - po raz pierwszy jako 15-letni, początkujący malarz i powtórnie rok przed śmiercią, kiedy malował olejny szkic obrazu, który ożywiamy w filmie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2017
  Houston (WorldFest Independent Film Festival)-Bronze Remi

JAN MATEJKO "ZAPROWADZENIE CHRZECIJAŃSTWA R.P 965"

 • Film dokumentalny - fabularyzowany
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2016
 • Barwny, 16 min

To jedno z ważniejszych dzieł Jana Matejki, zwykle od niego rozpoczyna się opowieść o historii Polski. Obraz powstał w 1889 roku i otwiera cykl "Dzieje cywilizacji w Polsce" autorstwa Matejki.
Chrzest Polski to niezwykle znaczące wydarzenie dla historii Polski i dla naszej kultury. Dzieło Matejki odzwierciedla stan wiedzy historyków na temat Chrztu Polski, jaką posiadali w końcu XIX wieku. Obraz zawiera wiele ukrytych przesłań i symboli. O tych symbolach, znaczenia gestów i postaci, dowiadujemy się z filmu. Bohaterowie namalowani przez Matejkę, dzielą się z nami swoimi wątpliwościami i nadziejami związanymi z tym niezwykłym wydarzeniem. Natomiast historycy poruszają problem różnych koncepcji dotyczących początków naszej państwowości.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2017
  Houston (Worldfest Independent Film Festival)-Gold Remi
2017.08.01 01:01:32
© 1998-2017 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency