Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAZIMIERZ GREGER. KRONIKARZ NIEPODLEGŁOŚCI

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2018
  • Barwny, 26 min

Film przedstawia postać Kazimierza Gregera - poznańskiego fotografa i właściciela jednego z największych studiów fotograficznych w Europie. W okresie odzyskiwania niepodległości był dokumentalistą dnia codziennego. Film jest zapisem historii widzianej przez naocznego świadka uczestniczącego z aparatem fotograficznym w wydarzeniach, które związane są odzyskiwaniem niepodległości. Wykorzystane są liczne fotografie Gregera, znajdujące się zbiorach poznańskich bibliotek i muzeów. Na fotografiach udokumentowane zostały nie tylko wydarzenia, ale też atmosfera wybuchu polskości, która w filmie została odtworzona za pomocą inscenizacji. Fotografie są pretekstem do opowiedzenia historii narastania nastrojów polskich, niepodległościowych oraz przedstawienia wydarzeń i osób w nich uczestniczących oraz pokazania, jak formowała się Armia Wielkopolska, która miała znaczący udział w walkach o niepodległość Rzeczypospolitej. Osobnym wątkiem filmu jest postać Kazimierza Gregera - fotografa, kronikarza i przedsiębiorcy. Greger był prekursorem polskiej fotografii, nauczycielem wielu pokoleń fotografików. W jego zakładzie robiono portrety, zdjęcia okolicznościowe, albumowe. Był jednym z pierwszych w Europie fotografów reporterów, kronikarzy swoich czasów. W okresie Powstania Wielkopolskiego oraz tworzenia Armii Wielkopolskiej Greger stał się dokumentalistą wydarzeń, które działy się właściwie w bezpośrednim sąsiedztwie jego firmy. Jego zdjęcia dokumentują ważne uroczystości oficjalne o charakterze narodowym (część z nich ma na zewnętrznej stronie niepozorną sygnaturę: Foto Greger). Do przedstawienia postaci służą cytaty z wydawanych przez Gregera czasopism i poradników fotograficznych oraz inscenizacje wystylizowane na stary zakład fotograficzny ze studiem, ciemnią i wszelkimi akcesoriami niezbędnymi do obróbki zdjęć. Tytułowa postać fotografa jest pretekstem do pokazania swojego dzieła, czyli fotografii z wydarzeń wpisujących się w pierwsze dni niepodległości Polski. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.04.18 00:22:50
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego