Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POTOP

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1973-1974
 • Premiera:
  1974. 09. 02
 • Gatunek:
  Film historyczny
 • Barwny (Eastmancolor - Panavision), metraż: 70 mm: ok. 11000 m (cz. I - 5795 m, cz. II - ok. 5500 m); 35 mm: ok. 9000 m (cz. I - 4627 m, cz. II - ok. 4500 m), ok. 316 min (cz. I - 169 min, cz. II - 146 min)

  Plenery: Kraków-Wola Justowska, Dolina Chochołowska, Częstochowa (Jasna Góra).

  Premiera II części filmu: 10. 10. 1974

Najbardziej spektakularną część Sienkiewiczowskiej "Trylogii" Jerzy Hoffman zaadaptował w duchu tradycyjnej interpretacji dzieła "ku pokrzepieniu serc", kładąc szczególny akcent na wewnętrzną przemianę bohatera, Andrzeja Kmicica, który z watażki i awanturnika staje się wzorem odwagi i patriotyzmu. W "Potopie" zagrała cała czołówka polskich aktorów. W rolach pierwszo- i drugoplanowych wystąpiło łącznie blisko czterystu aktorów i tysiące statystów. Realizacja filmu to jedno z największych przedsięwzięć produkcyjnych w dziejach polskiej kinematografii Ekranizacja powieści Sienkiewicza jest już trzecią z kolei - pierwsza powstała w roku 1912, druga w 1915. Nad scenariuszem wspólnie pracowali Jerzy Hoffman, Adam Kersten i Wojciech Żukrowski, sceny historyczne konsultowane były z całym sztabem naukowców. Obszerne partie filmu nakręcono w Związku Radzieckim - w okolicach Mińska zbudowano Wodokty, Wołmontowicze i Lubicz, pod Kijowem w dorzeczu Dniepru zrealizowano wiele scen bitewnych. Przygotowano 23 tysiące kostiumów i tysiące rekwizytów. Ogromną kolubrynę wykonano w elbląskim "Zamechu".

Część I: Lata 1656-1660, okres najazdu szwedzkiego na Polskę. Zaręczony z Oleńką Billewiczówną chorąży orszański Andrzej Kmicic opowiada się początkowo po stronie kolaborującego ze Szwedami potężnego rodu magnackiego Radziwiłłów. Uznany przez szlachtę i narzeczoną za zdrajcę, zaczyna poniewczasie rozumieć, że Radziwiłłom chodzi nie o dobro ojczyzny, ale o własne interesy, w tym także objęcie polskiego tronu. Kmicic porywa księcia Bogusława Radziwiłła, by zawieźć zdrajcę przed oblicze króla Jana Kazimierza i w ten sposób odkupić winy. Ale Bogusław rani go ciężko i umyka pogoni.
Część II: Doszedłszy do zdrowia Andrzej Kmicic udaje się z Soroką i Kiemliczami, pod przybranym nazwiskiem Babinicz, do Częstochowy. Broni przed Szwedami klasztoru Jasnogórskiego. Dostaje się do niewoli, z której ucieka na Śląsk, pod rozkazy Jana Kazimierza. Omal nie ginie broniąc króla podczas bitwy w wąwozie. Wyznaje królowi swoją przeszłość, wyjawia prawdziwe nazwisko i zostaje zrehabilitowany. Odtąd na czele królewskiej chorągwi bierze udział w kolejnych bitwach ze Szwedami. W bitwie pod Prostkami stacza pojedynek z księciem Bogusławem i bierze go do niewoli. Ciężko ranny w czasie następnej bitwy pragnie umrzeć w rodzinnych stronach. Widok ukochanej Oleńki dodaje mu sił i chęci do życia. Dziewczyna dopiero teraz dowiaduje się, że kocha bohatera, a nie zdrajcę.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
POTOP
Powieść
AutorHenryk Sienkiewicz

Nagrody
schowaj

 • 1974
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Wielka Nagroda Festiwalu "Złote Lwy Gdańskie"
 • 1974
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za rolę męską
 • 1974
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Publiczności
 • 1974
  Złota Kamera (przyznawana przez pismo "Film")
  w kategorii: najlepszy film polski; przyznana w 1975
 • 1974
  Złota Kamera (przyznawana przez pismo "Film")
  w kategorii: najlepszy aktor lub debiut aktorski; przyznana w 1975
 • 1975
  Festiwal Filmowy Ludzi Pracy (Czechosłowacja)-nagroda aktorska
 • 1975
  Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
  I stopnia
 • 1975
  Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej)
  nominacja w kategorii: film obcojęzyczny
 • 1999
  Koniec wieku - ankieta "Polityki"
  5 miejsce w ankiecie "Najciekawsze filmy polskie XX wieku"
 • 2007
  Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film")
  "Złota Kaczka" 50-lecia dla sceny walki Kmicica z Panem Wołodyjowskim w kategorii: Najlepszy pojedynek
 • 2009
  Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film")
  dla najlepszego filmu historyczno-kostiumowego w historii polskiej kinematografii; film dostał także nagrodę w plebiscycie widzów TVP

Patrz także:
schowaj

POTOP REDIVIVUS

 • Rekonstrukcja
 • Rok produkcji:
  2014
 • 177 min

Zwiastuny (4)
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.05.05 23:55:21
© 1998-2017 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski