Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BALLADA O RYŚKU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2019-2020
  • Barwny, 24 min

Film dokumentalny o bezdomnym Polaku w Wielkiej Brytanii. Ryszard bezdomny (tak mówi o sobie bohater filmu) opowiada o swoim życiu. To przykład często pomijanego w mediach tematu, dramatów związanych z emigracją. Bohater ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Gdańskim. Pracował w rzeszowskim Zelmerze. Oprócz pracy pisał teksty do miejscowej gazety zakładowej. Po jednym z tekstów o masakrze robotników w Gdyni, w grudniu 1970 roku został zwolniony z pracy i wyrzucony z hotelu robotniczego. Stał się bezdomnym. Powrócił do swojego rodzinnego miasta, Gdyni. Pracował w czasie tzw. Karnawału Solidarności w stoczni. Zwolniony z pracy w stanie wojennym zajmował się dorywczymi pracami. Wtedy postanowił wyjechać z Polski. Miał wujka w Cambrigde, który zaoferował mu mieszkanie i załatwienie pracy na czarno. Ruszył więc w świat. Opiekował się starszym wujem, a nocami sprzątał jeden z pubów. Rozpadło się jego małżeństwo, został sam z wujkiem. Po śmierci krewnego musiał opuścić jego dom. Został bezdomnym. Od tego czasu zaczęła się w jego życiu walka o przetrwanie. W filmie czyta m. in. swoje wiersze, które tworzy na ulicy i opowiada o najpiękniejszych i najtrudniejszych chwilach swojego życia. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.04.18 00:36:32
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency