Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BIS SPATER - ICH MUSS MICH ERSCHIESSEN

 • Tytuł polski: NIEZNOŚNY SAMOBÓJCA
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  RFN, Finlandia
 • Rok produkcji:
  1984
 • Język:
  niemiecki
 • Barwny, 105 min

Film zrealizowany na motywach opowiadania "Samobójca" Mikołaja Erdmanna opowiada o losach Semiona Podsekalnikowa. Mężczyzna przygnębiony utrzymującym się od dłuższego czasu brakiem pracy, upokorzony w swej męskiej dumie, że musi pozostawać na utrzymaniu żony Maszy, popada w coraz większą depresję. Pozbawiony nadziei na poprawę sytuacji postanawia popełnić samobójstwo. Swojego zamiaru nie ukrywa przed otoczeniem. Paradoksalnie okazuje się, że wiele osób utwierdza Semiona w powziętej decyzji. Jego osobisty dramat różni ludzie usiłują wykorzystać w celach propagandowych. Jedni sugerują, by Semion napisał testament, w którym przypisze swoją samobójczą śmierć ubezwłasnowolnieniu inteligencji rosyjskiej przez stalinowski reżim. Przedstawiciele komunistów również potrafią korzystnie dla siebie zinterpretować śmierć Podsekalnikowa. Na pogrzebie rzekomo tragicznie zmarłego Semiona kreują go na bojownika o nowy ład społeczny. Film jest satyrą zarówno na Związek Radziecki pod panowaniem Stalina, jak i na kondycję rosyjskiej inteligencji w okresie po rewolucji. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Vojtech Jasny
   
 • Scenariusz
  Vojtech Jasny
  na podstawie powieści Mikołaja Erdmanna
 • Zdjęcia
  Alfred D. Ebner
   
 • Muzyka
  Alexander Zatsepine
   
 • Obsada aktorska
  Semion Podsekalnikow
  Marina Vlady
  Margarita Iwanowna
  Terhi Panula
  Maria Podsekalnikowa
  Sonja Karzau
  Serafina
2017.02.11 06:12:43
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl