Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PAN BIELEC

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • 19 '

Bohater filmu, Paweł Bielec, urodził się w 1902 roku w biednej, chłopskiej rodzinie. Już jako dziecko musiał najmować się do pracy u bogatszych gospodarzy. W 1918 roku opuścił rodzinną wieś. Pojechał do Lwowa, gdzie miał pracować w zakładzie fotograficznym. Do jego obowiązków należało sprzątanie, ale wkrótce okazało się, że chce i może uczyć się zawodu. Zarabiał tyle, że starczało mu jedynie na chleb i herbatę. Klepał nieprawdopodobną biedę do 26. roku życia. W końcu jednak został fotografem. Ze Lwowa przeniósł się do Krakowa, gdzie otworzył zakład przy ul. Karmelickiej. Stał się w tym mieście postacią znaną. Jego zdjęcia dokumentują kilkadziesiąt lat życia podwawelskiego grodu i jego mieszkańców. Paweł Bielec ma dziś 96 lat. Ciągle pracuje, podobnie jak i jego żona, choć już nie na Karmelickiej, gdzie spędził 60 lat. Zmiany, które wprowadził prof. Balcerowicz, boleśnie dotknęły krakowskiego fotografa: zagraniczna firma wykupiła jego zakład. Na szczęście prezydent miasta pomógł panu Bielcowi w otrzymaniu nowego lokalu. W filmie jego bohater opowiada o swoich losach, a opowieść tę ilustrują jego zdjęcia - w swoich zbiorach ma około miliona negatywów. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:07:07
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor