Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JAN PESZEK W ROLI GŁÓWNEJ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 53 min

W małomiasteczkowej pracowni krawieckiej mistrz igły zdejmuje miarę z młodego klienta. Opasuje go metrem, kawałkiem mydła zaznacza korekty kroju, pieczołowicie układa fałdy materiału. Młodzieniec poddaje się tym zabiegom z wyraźnym zniecierpliwieniem. Nagle przerywa nużący seans. Oswobadza się ze sfastrygowanej marynarki, w pośpiechu zakłada płaszcz i z walizką w ręku wypada z zakładu pozostawiając oniemiałego -pęczek szpilek w ustach uniemożliwia protesty - krawca w niedomkniętych drzwiach. Pędzi na stację kolejową. Wkrótce tablica z napisem Andrychów "umyka z pola widzenia pasażera. Młodego uciekiniera spod krawieckich nożyc gra Błażej Peszek, syn bohatera filmu. Rodzina Peszków - Karolina, Teresa, Maria, Zosia oraz Katarzyna Krzanowska-Peszek - dźwiga ciężar wielu innych ról, pospołu z licznym gronem znajomych i przyjaciół artysty. Rolę główną, zgodnie z tytułem, zarezerwował dla siebie Jan Peszek. Cała obsada, pod reżyserskim okiem Jerzego Kaliny, w niezwykle oryginalny i intrygujący sposób przedstawia osobiste i zawodowe dzieje znakomitego aktora, poruszającego się z równą swobodą na deskach scenicznych oraz na planie filmowym.
Jan Peszek urodził się w 1944 roku w Andrychowie. Wbrew woli ojca, widzącego syna w zawodzie dentysty, wstąpił do krakowskiej Wyższej Szkoły Teatralnej, zaś po jej ukończeniu trafił do Wrocławia. Tam miał możliwość obcować z twórczością Jerzego Grotowskiego i Henryka Tomaszewskiego. Zadebiutował w "Karierze Artura Ui" Bertholta Brechta. Przez dziewięć lat występował na scenie Teatru Polskiego, przez kolejne cztery "trzymał halabardę" w Teatrze Nowym w Łodzi. Wielki przełom w artystycznej karierze Jana Peszka nastąpił w roku 1982, kiedy wystąpił w Gombrowiczowskim "Trans- Atlantyku" w Teatrze im. Jaracza u Mikołaja Grabowskiego. Odtąd przed aktorem otworzyły się wszystkie sceny. W ciągu ponad trzydziestu lat pracy Jan Peszek stworzył wiele kreacji szekspirowskich, zagrał liczne role z repertuaru klasyki polskiej i światowej - m.in. w dziełach Moliera, Czechowa, Dostojewskiego, Strindberga, Witkacego i Gombrowicza. Specjalnie dla bohatera filmu Bogusław Schaeffer napisał "Scenariusz dla nie istniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego". Peszek występował też w Teatrze Telewizji, filmie oraz na festiwalach piosenki aktorskiej. Zdobył wiele nagród i wyróżnień, zyskał ogromną popularność wśród publiczności. Kształci młodych adeptów sztuki aktorskiej, prowadzi warsztaty teatralne we Francji, w Niemczech i w Japonii. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:23:57
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.