Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TEN, KTÓRY PACHNIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • 16'

Ochrzczono go - dziecko w stanie agonalnym - 17 grudnia, w dniu św. Jana z Mathy, który w 1198 roku założył zakon trynitarzy. Jerzy Kepiński przeżył, a po latach dostrzegł w tym działanie Opatrzności. Tak się złożyło, że wstąpił do zakonu trynitarzy, a potem podjął próbę reaktywowania tego zakonu w Polsce. Zbudował klasztor w Budziskach koło Połańca, na ziemi przekazanej mu przez rodziców. W seminarium pilnie uczył się języków obcych, z założeniem, że wyjedzie na misję. Po pięciu latach wyruszył w świat. Okrężną drogą - przez Rosję, Chiny i Indie - dotarł do Rzymu. Tam wstąpił do zakonu trynitarzy, który powstał, by wykupować chrześcijan z niewoli, a teraz wspomaga uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Potem wyjechał na Madagaskar. Po powrocie otrzymał święcenia kapłańskie i - za namową Watykanu - w 1989 roku podjął udaną próbę reaktywowania zakonu trynitarzy - zakonu, który do Polski sprowadził w 1685 roku Jan III Sobieski, a który zniknął z naszego kraju w 1869 roku, wraz z kasacją ostatniego klasztoru. Dzięki pomocy prowincji kanadyskiej swojego zakonu ks. Kępiński w półtora roku wzniósł okazały klasztor. Zrobił to na ziemi ojców, bo po rozlicznych podróżach postanowił wrócić w rodzinne strony. W dalekim świecie poznał słowo Andejamantha. Znaczy ono: ten, który pachnie. Tak Malgaszowie nazywają Boga, który jak zapach przenika człowieka i obejmuje całego. Na Jego chwałę ks. Jerzy ciężko pracuje od świtu. Wypełnia nie tylko posługę duszpasterską. Uprawia 16 ha ziemi otrzymanej od rodziców, dogląda inwentarz i krząta się w klasztornej kuchni. Budzi tym podziw swoich ziomków, z których wielu pamięta go jako małego, chorowitego chłopca. Na siodełku traktora, ogorzały, barczysty, z ogromną siwiejącą brodą nie wygląda na kapłana. Jest nim jednak w każdym swoim uczynku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.