Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TERESA BUDZISZ-KRZYŻANOWSKA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • 50'

Sylwetka Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, wybitnej aktorki teatralnej i filmowej, związanej z krakowskimi i warszawskimi scenami oraz teatrem telewizji.
W wywiadzie-rzece artystka opowiada o sobie i swojej karierze, początkach pracy zawodowej, pierwszych sukcesach, przełomowych etapach artystycznej drogi i najważniejszych jej zdaniem rolach. Spotkanie z aktorką rozpoczyna się wczesnym rankiem, a kończy późną nocą tego samego dnia. Rytm zmieniających się pór dnia wplata się w zajmującą opowieść o życiu i ponad trzech dekadach obecności na scenie i ekranie.
Teresa Budzisz-Krzyżanowska, absolwentka krakowskiej PWST, urodziła się w 1942 roku. W teatrze zadebiutowała w 1965 roku w spektaklu Agnieszki Osieckiej "Niech no tylko zakwitną jabłonie". Rok później zaczęła współpracę z krakowskim Teatrem im. Juliusza Słowackiego. Zagrała tam m.in. Rachelę w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego. W 1972 roku związała się z Teatrem Starym, gdzie stworzyła wiele wybitnych kreacji, m.in. w "Procesie" Kafki, "Nocy listopadowej" Wyspiańskiego i "Hamlecie" Shakespeare`a. Od drugiej połowy lat 80. można ją oglądać na scenie warszawskiego Teatru Studio w przedstawieniach m.in. Grzegorzewskiego. Jej talen docenili również reżyserzy filmowi. Artystka stworzyła wiele interesujących kreacji na małym i dużym ekranie, grała w takich obrazach jak "Weiser", "Trzy kolory: Biały", "Korczak", "Sztuka kochania", "Śmierć jak kromka chleba", "Faustyna", "Ciąg dalszy nastąpi" i wielu, wielu innych. Cieszy się zarówno uznaniem krytyki, jak i sympatią widzów.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:30:57
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego