Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRASNOLUDEK PREZYDENTEM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 37 min

Film jest zapisem kampanii wyborczej Waldemara Majora Fydrycha, kandydata na prezydenta Warszawy w wyborach 2002 roku. Prezentuje fragmenty ulicznych happeningów agitujących do głosowania na "krasnoludka", przypomina także w zdjęciach archiwalnych działania artystyczno-polityczne Majora z okresu wczesnej młodości i lat 80. Dowcipny komentarz, utrzymany w stylu Pomarańczowej Alternatywy, współtworzy oryginalny klimat filmu. Waldemar Fydrych, z wykształcenia historyk sztuki, samozwańczy Major i Komendant Twierdzy Wrocław, organizator wielu pokojowych manifestacji i akcji ośmieszających komunistyczną władzę, twórca Pomarańczowej Alternatywy - radosnego teatru ulicznych happeningów, który był odpowiedzią na ponurą rzeczywistość stanu wojennego. Major był m.in. autorem teorii surrealizmu socjalistycznego, która głosiła, że ówczesny system jest tak absurdalny, iż sam w sobie stanowi dzieło sztuki. Powszechne w latach 80. białe plamy na murach, powstałe po zamalowywaniu antykomunistycznych haseł, dały początek krasnoludkom. Major zainicjował akcję rysowania krasnoludków w miejscach plam.Wkrótce w miejskim krajobrazie zaroiło się od krasnali. Po obaleniu komunizmu przez kilka lat Major przebywał w Paryżu. Z czasem powrócił do Polski i włączył się w nurt życia społeczno-polityczno-artystycznego, czego wyrazem jest m.in. udział w wyborach na prezydenta Warszawy. W organizowanych w ramach kampanii wyborczej happeningach towarzyszyli mu m.in. Jacek Klejf, Stanisław Tym i Piotr Młodożeniec.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:45:16
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
e-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych