Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WARSZAWA 1944 OPOLE 2006

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 25 min

Opowieść o dwóch nikomu nie znanych pasjonatach historii z prowincji, którzy stali się sprawcami największej sensacji w polskim świecie filmowym w 2006 roku - w błyskotliwym stylu wygrali wielki i prestiżowy konkurs Instytutu Sztuki Filmowej na scenariusz filmu fabularnego o Powstaniu Warszawskim. Wyprzedzili 60 innych scenarzystów, w tym także tych najbardziej uznanych. Otrzymali nagrodę i gratulacje z rąk prezydenta RP. Podczas, gdy jeszcze wczoraj marzeniem jednego z nich była praca dozorcy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Dwóch amatorów pisze pierwszy w swym życiu scenariusz, posiłkując się pożyczonym od sąsiada podręcznikiem scenopisarstwa. Jeden z nich to bezrobotny pasjonat, który o Powstaniu Warszawskim wie wszystko: przeczytał wszystkie książki i artykuły, obejrzał wszystkie filmy i archiwalia, zna uzbrojenie, ubiór, detale ekwipunku powstańców, szczegóły planów, przebieg walk, treść sztabowych narad, tożsamość ofiar, zniszczenia miasta. Zna i gromadzi tysiące nieznanych opinii publicznej informacji. W swym ciasnym mieszkanku w Opolu wybudował nawet makietę Powstania Warszawskiego, której samo tylko rozłożenie zajmuje mu 3 dni. Choć nigdy nie mieszkał w Warszawie - zna ją znakomicie, w najdrobniejszych szczegółach. Ale tylko tę przedwojenną. We współczesnej się gubi. Ponadto prowadzi portal internetowy o powstaniu, który wśród powstańców i pasjonatów powstania cieszy się taką popularnością, że nagrywają oni jego treść na płyty cd i handlują nimi na Powązkach w kolejne rocznice powstania. Drugi scenarzysta to dziennikarz, od dwóch lat bez pracy, pasjonat militariów. Bezrobocie wypełnia klejeniem modeli samolotów i wozów bojowych. Obaj nie mają żadnych związków rodzinnych z Warszawą, nikt z ich krewnych nie walczył w Powstaniu. Nigdy też nie mieli nic wspólnego z filmem. Jest to więc historia o sile pasji, sile miłości, która zmienia rzeczywistość, czyni cuda. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.03.09 23:43:42
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor