Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

THEMERSON AND THEMERSON

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska, Wielka Brytania
 • Rok produkcji:
  2011
 • Barwny, 53 min

Historia miłości wyjątkowej pary artystów pochodzących z Polski. Ona - Franciszka Themerson (1907 - 1988) - plastyczka, on - Stefan Themerson (1910 - 1988) - poeta, prozaik, filmowiec, kompozytor. Poznali się w 1929 roku, dwa lata później stanęli na ślubnym kobiercu. Od tej pory żyli i pracowali razem, dopóki śmierć ich nie rozłączyła. Najpierw mieszkali w Polsce, w 1937 roku wyjechali do Francji, do Paryża. Ostatecznie los rzucił ich do Anglii, gdzie osiedli na stałe. Reżyserka dokumentu przybliża widzom prywatne życie Themersonów, poprzez ich zdjęcia z wakacji, opowieści najbliższych. W filmie akcent spoczywa na postaci Franciszki - tajemniczej, małomównej i świadomie pozostającej w cieniu męża Stefana. On występuje tu jako przewrotny filozof z nieodłączną fajką w ustach. Franciszka i Stefan Themersonowie przeżyli ze sobą blisko 60 lat, byli ze sobą na dobre i na złe, przetrwali burze, dzielili radości i sukcesy. Ich miłość przekładała się na sztukę, jaką tworzyli, a także na historię europejskiej awangardy, której byli ważną częścią. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2010
  Warszawa (Festiwal "Sztuka Dokumentu")-I Nagroda Przyszłości Mediów
  za "kreatywne wykorzystanie dorobku artystycznego bohaterów filmu w pokazaniu ich zmagań z przeciwnościami losu"
2017.02.11 04:17:00
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency