Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻELAZOWA WOLA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1948
 • Gatunek:
  Dokument fabularyzowany
 • Czarno-biały,35 mm,2 akty,494 m,

Fabularyzowany dokument, zrealizowany w związku z Rokiem Chopinowskim (setna rocznica śmierci Chopina w 1949r.)
"Żelazowa Wola" miała być dokumentem o miejscu urodzenia Fryderyka Chopina. Powstał jednak film dość swobodnie traktujący reguły filmu dokumentalnego. Podkreślając narodowy charakter muzyki Chopina, realizatorzy związali ją z losem chłopa pańszczyźnianego, skontrastowanego z życiem dworu. Powstała zaktualizowana wersja "Janka Muzykanta": wiejskie utalentowane dziecko bez szansy na naukę, wierzbowa fujarka jako jedyny dostępny instrument. Lubiany przez Cekalskiego zabieg przeniesienia akcji do współczesności: wnuk bohatera, już absolwent konserwatorium - daje ekoncert w Żelazowej Woli. Gra "Etiudę rewolucyjną", w jej takt górnicy, hutnicy pracują ofiarnie, młodzież odbudowuje kraj.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

2017.02.11 02:45:29
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych