Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIEDZICTWO LECHOWEGO WZGÓRZA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Barwny, 48 min

Na Lechowym Wzgórzu, pradawnym miejscu kultu pogańskich Lechitów, stoi gotycka katedra, skarbnica unikatowych zabytków kultury, ośrodek oddawania czci św. Wojciechowi. Obok NMP Królowej Polski i św. Stanisława biskupa należy on do głównych patronów Polski. Pochodzi z książęcego rodu Sławnikowiców. Urodził się około 956 roku. W 983 roku mianowano go biskupem Pragi. Benedyktyn, pracujący jako misjonarz na Węgrzech, w Polsce i w Prusach, poniósł śmierć męczeńską z ręki pogan w 997 roku. Dwa lata później został kanonizowany. Jego ciało wykupił król Bolesław Chrobry, relikwie spoczęły w Gnieźnieńskiej Katedrze i przez tysiąc lat przyciągały wiernych. Historia życia i śmierci świętego przez wieki obrastała w legendy. Prezentowany film przedstawia wpływ kultu i legendy umęczonego misjonarza na rozwój piśmiennictwa, muzyki i sztuk plastycznych. O zabytkowych księgach powstałych z inspiracji historią świętego opowiada historyk ks. Marian Aleksandrowicz oraz dyrektor Biblioteki Diecezjalnej i filolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dr Aleksander Wojciech Mikołajczak. Na temat rozwoju muzyki średniowiecznej pod wpływem kultu św. Wojciecha wypowie się ks. profesor Jerzy Pikulik. Historię biskupa czeskiego zapisaną w obrazach, pomnikach, rzeźbach i płaskorzeźbach opowie proboszcz katedry, ks. Zenon Rubach. Całość bogato ilustrowana średniowiecznymi utworami muzycznymi, opiewającymi bohaterstwo świętego, w wykonaniu: Zespołu Instrumentów Dawnych Ars Nova, Zespołu Muzyki Dawnej Bornus Consort, Zespołu Wokalnego Schola Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:53:54
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency