Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZNAJOMI Z RAKOWIECKIEJ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Gatunek:
    Reportaż
  • 51 min

We wrześniu 1986 roku kilkudziesięciu więźniów politycznych opuściło areszt przy ul. Rakowieckiej. Był wśród nich Marian Terlecki, który odsiedział tam 16 miesięcy. Po dziesięciu latach powrócił do tego słynnego warszawskiego więzienia wraz z Piotrem Niemczykiem i Krzysztofem Królem, ówczesnymi współtowarzyszami niedoli. Wszyscy trzej wędrują korytarzami, leżą na pryczach, krążą po "spacerniaku" wspominając pobyt za kratami. Sceny te Terlecki przeplata rozmowami z kilkoma innymi znajomymi z Rakowieckiej. Jest wśród nich Jan Beszta-Borowski - emerytowany rolnik z Łap, aresztowany za działalność w zdelegalizowanej w stanie wojennym "Solidarności"; Piotr Siedliński - milicjant, aresztowany za współpracę z "Solidarnością"; Emil Broniarek - drukarz nielegalnych wydawnictw, który po 1989 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by zarobić na mieszkanie i nadal tam pracuje wraz z Romanem Witkowskim, w przeszłości taksówkarzem rozwożącym "bibułę", oraz Seweryn Jaworski - znany działacz podziemnej opozycji, a także Niemczyk - aresztowany za przynależność do ugrupowania "Wolność i Pokój" i Król - członek KPN, opowiadający o sobie również w pozawięziennej rzeczywistości. Rozmówcy Terleckiego wspominają swoją działalność, okoliczności aresztowania i zdarzenia, które nastąpiły po wyjściu na wolność. Oceniają też sytuację swoją i kraju po przemianach 1989 roku, konfrontując ją z wcześniejszymi oczekiwaniami i marzeniami. W konfrontacji tej dominuje gorycz i rozczarowanie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:14:44
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.