Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚCIEŻKI CHWAŁY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 01. 22
  • Barwny, 80 min

"Przedstawienie to poświęcamy tym, którzy padli ofiarą pychy i bezprawia". To przesłanie spektaklu przygotowanego przez Jadwigę Barańską (adaptacja i współreżyseria) i Jerzego Antczaka (reżyseria) na podstawie prozy amerykańskiego autora. Interesujące widowisko, przez blisko półtorej godziny przykuwające uwagę widzów, przywołuje dramatyczny epizod z czasów I wojny światowej. Jednak konfrontacja charakterów i postaw ludzkich, pomimo historycznego tła i kostiumu, ma odniesienia także współczesne, czy raczej - uniwersalne.
Rok 1917. Na jednym z frontów, w deszczu, błocie i krwi, przy wtórze werbli idą i padają francuscy żołnierze, dziesiątkowani ogniem niemieckich dział. Głównodowodzący gen. Coudarc wydaje rozkaz zdobycia umocnionego wzgórza, obiecuje dowódcy pułku jeszcze jedną gwiazdkę generalską i dowództwo korpusu, jeśli operacja się powiedzie. Gen. Assolant wie, że rozkaz jest niewykonalny, lecz go przyjmuje. Żołnierze okrytego chwałą 181 pułku piechoty przygotwują się do ataku. Któryś pisze list do żony oczekującej dziecka, ktoś pragnie pojednać się z Panem, inni piją, opowiadają sprośnie dowcipy, śmieją się, w milczeniu palą papierosy. O świcie, w strugach deszczu, rusza natarcie i natychmiast załamuje się. Generał rozkazuje ostrzelać własne stanowiska ogniowe, by poderwać żołnierzy do walki. Na próżno. Gen. Coudarc powołuje doraźny sąd wojskowy, przed którym mają stanąć przypadkowo wybrani żołnierze - pod zarzutem niewykonania rozkazu i tchórzostwa. W wygodnej kwaterze, przy winie, najwyżsi rangą oficerowie frymarczą życiem niewinnych ludzi, zastanawiając się, ilu szeregowców z każdej kompanii należałoby dla przykładu rozstrzelać. Jedyną troską dowództwa jest, by wśród wytypowanych nie znalazł się ktoś spokrewniony z deputowanym do parlamentu czy inną znaną osobistością. Dowódcy kompanii różnie reagują na polecenie "z góry". Kapitan Renouart na piśmie odmawia wykonania rozkazu. Pijaczyna i tchórz, porucznik Roget, skwapliwie typuje żołnierza, który był świadkiem jego niepoczytalnego zachowania podczas patrolu... Zbiera się sąd polowy, lecz wyrok już dawno gdzie indziej został wydany. Trzej skazani czekają w celi śmierci. Sierżant Boulanger tłumaczy chłopcom z plutonu egzekucyjnego, że im lepiej wykonają swoje zadanie, tym mniej ich koledzy będą cierpieli. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŚCIEŻKI CHWAŁY
Powieść
AutorHumphrey Cobb
PrzekładZofia Dehnel
PrzekładTadeusz Jan Dehnel

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 00:37:54
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.