Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STROMA ŚCIEŻKA DO NIEBA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1994. 10. 31
  • Barwny, 66 min

Krytycy wypowiadający się w ankiecie "Kultury" z 1992 roku uznali Andrzeja Szczypiorskiego za pisarza przecenianego. U czytelników zaś autor cieszy się nie słabnącą popularnością, o czym świadczą wysokonakładowe wydania i wznowienia jego książek ("Msza za miasto Arras", "Początek", "Z notatnika stanu wojennego", "Noc, dzień i noc" i inne). Jest to pisarz uważnie czytany i słuchany, gdy wypowiada się publicznie w sprawach ważnych dla kraju, nawet jeśli rzuca rodakom w oczy prawdy bolesne i przykre.
Spektakl Andrzeja Konica to telewizyjna inscenizacja opowiadania "Stroma ścieżka do nieba" z tomu "Amerykańska whisky i inne opowiadania". Wszystkie teksty (z wyjątkiem dwóch ostatnich, pisanych wiosną 1982 roku w obozie internowania w Jaworzu) powstały u schyłku lat 70. Oficjalnie zbiór ukazał się dopiero w 1990. W widowisku narratorem jest stary Andrzej. Zza kadru komentuje wydarzenia, w których uczestniczył jako 18-letni chłopak i które na nowo rozgrywają się w jego wspomnieniach. W domu rodziców, borykających się z okupacyjną biedą, pojawia się sublokator. Skromny, cichy, niezdarny garbus nosi polskie nazwisko: Józef Ptak. Pewnego dnia Jędrek dostrzega w klapie jego marynarki znaczek NSDAP. Państwo Kowalscy są przerażeni tym odkryciem, ale znajdują się w sytuacji bez wyjścia. Garbus przekonuje, że jest przyzwoitym człowiekiem, nie wszyscy Niemcy są tacy sami. Wkrótce w sublokatorskim pokoju Ptaka zamieszka również jego kochanka, z pochodzenia Polka. Prześliczna, złotowłosa dziewczyna fascynuje chłopaka. Dla ojca, człowieka wielkiej prawości i niewzruszonych zasad, a bardziej jeszcze dla matki, przedwojennej polskiej damy - obecność Lucyny jest źródłem nieustannego niepokoju moralnego. Wszyscy bohaterowie staną wobec szczególnie trudnych wyborów, gdy w domu zjawi się uciekinierka z getta, Renia Tenenbaum, córka przedwojennych przyjaciół doktorostwa Kowalskich. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
STROMA ŚCIEŻKA DO NIEBA
Opowiadanie
AutorAndrzej Szczypiorski
2019.02.21 00:52:56
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency