Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Jerzy Merunowicz

 
zwiń

 • 1915. 02. 16
  Data urodzenia
  Kraków
 • 1948
  Wykształcenie - rok ukończenia studiów
  Wydział Reżyserski PWST w Warszawie (z siedzibą w Łodzi)
 • 1953
  Odznaczenie
  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1977
  Odznaczenie
  Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 2006. 11. 14
  Data śmierci
  Kraków; pochowany cmentarzu parafialnym w Lanckoronie

Aktor, reżyser teatralny. Studiował w Konserwatorium Krakowskim śpiew i grę na skrzypcach oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1935 zaczął występować w Teatrze Miejskim im. Słowackiego w Krakowie. W 1938 zdał na Wydział Reżyserii PIST w Warszawie, ale wybuch wojny przerwał te studia. Brał udział w obronie Warszawy w 1939, ranny, po kilkumiesięcznym leczeniu w szpitalu wyjechał do Krakowa. Zarabiał na skrzypcach w krakowskich kawiarniach. Działał jednocześnie w konspiracyjnym teatrze w Krakowie, współpracował m.in. z Julianem Osterwą. Po wojnie pracował jako reżyser w teatrach Krakowa, Łodzi, Katowic i Warszawy. Był wykładowcą PWST w Krakowie, w latach 1960-61 dziekanem Wydziału Lalkarskiego, 1963-67 prorektorem.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2019.12.25 00:53:01
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego