Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Janina Jarzynówna-Sobczak

Janina Jarzynówna-Sobczak
Fot. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

 
zwiń

 • 1915. 01. 28
  Data urodzenia
  Wiedeń
 • 1995
  Odznaczenie
  Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą z okazji 80-lecia urodzin i 40-lecia pracy artystycznej (25.02)
 • 2004. 09. 14
  Data śmierci
  Gdańsk

Choreograf, twórczyni pierwszego w Polsce teatru tańca. Dyplom tancerza, pedagoga i aktora uzyskała w 1938 w Krakowie i tamże została zaangażowana do Teatru im. Juliusza Słowackiego. Prowadziła pracę pedagogiczną we własnej Szkole Tańca Artystycznego w Krakowie (1938-39 i 1945-46). Po wojnie, w 1946 przeniosła się do Gdańska. Była inicjatorką działalności baletowej w Gdańsku, w 1950 założyła Szkołę Tańca Artystycznego, przekształconą z czasem w Państwową Szkołę Baletową, której była dyrektorem artystycznym i pedagogiem. Twórczyni, choreograf i kierownik zespołu baletowego Opery Bałtyckiej (1953-1976).

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Nagrody indywidualne
schowaj

 • 1963
  Kraków (Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych) Nagroda Przewodniczącego PRN Krakowa "Srebrny Lajkonik" (do 1964 "Złoty Smok Wawelski") dla najlepszego filmu o sztuce

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2019.12.22 00:49:57
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego