Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MYSZKA WALEWSKA

 • Tytuł alternatywny: Z PAMIĘTNIKA MYSZKI WALEWSKIEJ
 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2001
 • Premiera:
  2001. 05. 26
 • Barwny, Betacam.
  Czas trwania odcinków podawany orientacyjnie. Zawiera także reklamy przerywające emisję serialu. Poszczególne odcinki stanowią odrębną całość i nie są numerowane. Numeracja zgodna z kolejnością emisji w Telewizji Polsat.

"Myszka Walewska" jest serialem familijnym, ciepłym i humorystycznym. Jego bohaterem jest wielopokoleniowa rodzina Walewskich: dziadkowie, rodzice i dzieci. Jednak najważniejsza jest Myszka - dziesięcioletni, rezolutny, śmieszny w swej dorosłości, dobry i zły duszek tego domu. Mimo różnicy wieku, charakterów i temperamentów całą rodzinę łączy poczucie humoru oraz tolerancja dla ludzkich dziwactw i słabości. W zamierzeniu jest to więc serial rodzinny.
Każdy 25 minutowy odcinek opowiada jedną konkretną historię i jest zamkniętą całością. Tematy brane są z życia i skupiają się raczej na jego obyczajowej i rodzajowej stronie, niż na aktualnych wydarzeniach politycznych. Jesteśmy w świecie tolerancji i rodzinnego ciepła, co dziś zdarza się rzadko.
Charakterystyka postaci
Babcia Alina Tomczyk: Matka Marii i Ewy. Emerytowana dyrektorka szkoły i nauczycielka matematyki. Poważna i systematyczna. Na jej głowie jest organizacja całego domu: gotowanie, sprzątanie, zakupy. Czuje się jedyną odpowiedzialną osobą w rodzinie, w której dzieci, wnuki i mąż Ryszard nieustannie robią bałagan i wyczyniają dziwne rzeczy. Stara się być surowa i wymagająca, szczególnie wobec swoich córek, nie na wiele się to jednak zdaje. W końcu i tak sama musi wszystko zrobić, ma jednak mnóstwo energii i znajduje jeszcze czas na różne dodatkowe zajęcia. W sytuacji kryzysowej potrafi zmobilizować wszystkich. Nie jest pamiętliwa. Nie będzie mówić "a nie mówiłam", tylko zakasze rękawy a jak trzeba będzie przytuli do piersi.
Dziadek Ryszard Tomczyk: Mąż Aliny. Emerytowany nauczyciel języka polskiego. Spokojny i pod pantoflem żony. W razie konfliktu stara się "schodzić z linii ciosu", czasami sięgając po kufelek ulubionego piwka. Nade wszystko kocha wnuki. Zawsze staje po ich stronie, jest ich powiernikiem i sojusznikiem w realizacji nawet bardzo kontrowersyjnych pomysłów. Jego dodatkową pasją jest zbieranie różnych bibelotów, które często kupuje za ostatnie grosze na targu staroci, doprowadzając żonę do rozpaczy. Absolutnie niepraktyczny i...bardzo za to kochany.
Matka Maria Walewska: Córka Aliny. Aktorka w wieku 36 lat. Wcześnie wyszła za mąż za prawnika Grzegorza i doczekała się już trójki dzieci: Agaty, Julka i Myszki. Nie jest wielką aktorką, poza etatem w teatrze nie zrobiła kariery, wciąż marzy o swojej szansie. Nieustannie biega na rozmaite castingi i spotkania z reżyserami, z których jak na razie nic nie wynika. Maria nie bierze sobie tych porażek specjalnie do serca. Potrafi popatrzeć na siebie z przymrużeniem oka. Stara się być dobrą mamą i żoną. Jak każda artystka ma nieco rozwichrzony charakter, lecz dużo w niej także ciepła i wdzięku. Jest trochę zwariowana, przez co spotykają ją wciąż niesamowite przygody. Robi zawsze kilka rzeczy na raz: uczy się roli, gotuje itd. Nieustannie robi wokół siebie bałagan, który stara się likwidować Alina.
Ojciec Grzegorz Walewski: Mąż Marii. Prawnik, sędzia 46 lat. Jest osobą bardzo poważną i odpowiedzialną. W bardzo umiejętny sposób umie rozładowywać domowe konflikty. Historie, które się zdarzają w jego domu traktuje z lekkim przymrużeniem oka, starając się nimi nie przejmować ale pozornie podchodzi do nich ze śmiertelną powagą tak , że nie wiemy czy żartuje czy mówi serio. Jest bez reszty zakochany w swojej żonie Marii, którą uważa za najpiękniejszą i najlepszą aktorkę na świecie. Myszka potrafi go sobie owinąć wokół palca, ale on to bardzo lubi.
Córka Agata Walewska: 15 lat. Córka w okresie buntu i poszukiwania wartości. Co chwila znajduje nowe idee i pomysły na życie, którym oddaje się na około tydzień. Młodsze rodzeństwo stara się ignorować, zwłaszcza Myszkę, co jej się niestety raczej nie udaje. Zapatrzona w odwiedzającą ich co chwila siostrę Marii - Ewę, która często zmienia facetów. Też chciałaby już być taka dorosła i niezależna. Nadopiekuńczość dziadka, który przychodzi do niej pod szkołę doprowadza ją do rozpaczy. Ma pewne kłopoty z nadwagą a chciałaby wyglądać jak modelka, dlatego co chwilę stosuje różne diety, które oczywiście również co chwilę porzuca.
Syn Julek Walewski: 12 lat. Najbardziej prosty i otwarty w rodzinie chłopiec, którego paradoksalnym marzeniem jest zostać agentem FBI lub szpiegiem wysokiej klasy. Jego kumplem jest Piotrek (kolega zez szkoły) i dziadek Ryszard, z którym razem oglądają filmy szpiegowskie i czytują literaturę sensacyjną. W swoje sprawy często wtajemnicza również Myszkę. Po pierwsze przed nią i tak się nic nie ukryje a po drugie tylko ona potrafi od ręki rozwiązać rodzinne supełki gordyjskie.
Córka Myszka Walewska: Małgosia zwana przez wszystkich Myszką. 10 lat. Najbardziej niezależna osoba w rodzinie, charakter przywódcy stada. Jest bardzo mądrą i rezolutną dziewczynką. Na wszystkie trudne pytania potrafi znaleźć proste odpowiedzi. Jej przemądrzałość czasem wszystkich bawi , czasem zdumiewa a czasem wywołuje grozę. Myszka bywa chwilami hiperprawdomówna, co niektórych członków rodziny nie wprawia w zachwyt. W największym konflikcie jest z ciotką Ewą i starszą siostrą Agatą. Jak nikt inny potrafi manipulować dorosłymi członkami rodziny dlatego w sytuacjach kryzysowych każdy może się do niej zwrócić o pomoc. Kto jak kto ale Myszka na pewno wie jak to zrobić !
Ciotka Ewa Tomczyk: 25 lat. Siostra Marii. Skończyła studia (powiedzmy absolutorium) i ciągle szuka pracy i narzeczonego. Jest wiecznym źródłem trosk Aliny i nieustannie kłóci się z Myszką, którą traktuje jak równą sobie koleżankę. Jest ideałem Agaty, którą często zabiera na dyskoteki i koncerty. Ewa nie mieszka razem z rodziną . Codziennie wpada z odwiedzinami i opowiada niestworzone historie związane z coraz to nowymi narzeczonymi i nowym miejscem zatrudnienia. Ewa ma pewne kłopoty z własną osobowością i jak kameleon upodabnia się do swoich kolejnych partnerów: raz jest bizneswoman, raz pensjonarką, raz komandosem w spódnicy. (na podstawie materiałów prasowych producenta)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

1 [PIES]

 • Odcinek serialu
 • 30 min

Julek przyprowadził do domu psa - przybłędę. Rano, jako pierwszy z rodziny - Ryszard , odkrywa tajemnicę chłopca. Ponieważ obaj uważają, że pomaganie słabszym i bezradnym jest obowiązkiem człowieka, dlatego chcą do psa przekonać rodzinę. Ryszard boi się reakcji Aliny. Zapowiada się burzliwy dzień! Wraca z teatru Maria, za nią kolejny nieudany casting do roli. Przychodzi Ewa i Agata, wybierają się na koncert. Alina gotuje obiad. Czas płynie spokojnie ale nie dla wszystkich, w pokoju dzieci ukryty jest Rambo, dziadek nie może znaleźć sobie miejsca. Myszka tymczasem przystępuje do ataku...- jak przygotować rodziców do przyjęcia pod dach nowego członka rodziny?! Do domu przyjeżdża Grzegorz, jako zawodowy sędzia i rozjemca rodzinnych sporów i konfliktów, w dodatku Myszka to jego ukochana córeczka! Grzegorz z łatwością daje się podejść dziecku. Czujność zachowuje tylko Maria. Już prawie pada pytanie o psa gdy pojawia się Ewa w nowej, ekstrawaganckiej sukni. Oboje: Grzegorz i Maria są zaszokowani. Tylko Ryszard ma "nadzieję", że to strój ślubny... Popołudnie jast tylko z pozoru spokojne. Ryszard, Julek i Myszka próbują oswoić rodzinę z tematem psa... z sensacjami (Alina tłucze serwis, Rambo okazuje się być suczką - więc Lalunią). Wszystko kończy się prawie dobrze - prawie bo w nocy wraca z koncertu Agata ( ona jedna nic nie wiedziała o psie )...

2 [LODÓWKA]

 • Odcinek serialu
 • 29 min

Państwo Walewscy mają problem. Jak każda rodzina, w której wszyscy są bardzo zajęci, nie mogą sobie poradzić z załatwieniem pewnej bardzo ważnej sprawy! A mianowicie z odmrożeniem lodówki.... Odbywa się losowanie i pechowy los wskazuje, że lodówkę ma odmrozić Maria. Niestety Maria ma próbę w teatrze i nie może, odsprzedaje swój los Agacie, ta zaś przekupuje Julka... I o tym wszystkim dowiaduje się zaniepokojona Alina od Myszki (która oczywiście wszystko podsłuchała i podejrzała). Alina nie wie jednak, że to nie koniec, bo Julek właśnie przehandlował los Ryszardowi... Dziadek zgadza się odmrozić lodówkę w zamian za wspólny z chłopcem wyjazd do siostry Ryszarda na wieś. Ryszard może by odmroził lodówkę ale właśnie musi jechać na Koło... Z teatru wraca Maria, towarzyszy jej Ewa. Lodówka wydaje z siebie coraz bardziej tajemnicze dźwięki... Czas na kolację. Wraca Ryszard - zaprosił gości, więc z odmrażania nici... Następnego dnia, od rana afera! Lodówka się popsuła! Dziadek chce w zamian za naprawę oddać najnowszy "bezcenny" zakup z Koła - zegar bez wskazówek! Co na to mechanik?...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

3 [DIETA CUD]

 • Odcinek serialu
 • 30 min

Maria postanawia się odchudzać! Przekonuje do swego pomysłu Alinę, matka popiera córkę i razem zatwierdzają jadłospis. Rodzina jest przejęta sprawą, najbardziej wszystko przeżywa Myszka i na swój sposób chce Marii pomóc w osiągnięciu wymarzonej wagi. Do domu przychodzi Ewa, właśnie straciła pracę. Maria przygotowuje dietetyczny obiad. Tymczasem Alina odbiera przesyłkę dla córki - miał to być drobiazg a kosztuje dwa tysiące! Po obiedzie wszyscy, przerażeni oglądają ogromny pakunek, Maria nie zamawiała niczego takiego. Po rozpakowaniu okazuje się, że to atlas gimnastyczny - niespodzianka od Myszki dla mamy. Bardzo kosztowne urządzenie w końcu okazuje się potrzebne! Wieczorem Maria i Alina spotykają się potajemnie w kuchni ... koniec diety!

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 07:42:23
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych