Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZTO SKAZAŁ POKOJNIK

 • Tytuł polski: CAŁE ZDANIE NIEBOSZCZYKA
 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Rosja
 • Rok produkcji:
  1999
 • Język:
  rosyjski
 • Barwny, 10 odcinków x ok. 50 min

Dość swobodna adaptacja powieści Joanny Chmielewskiej pod tym samym tytułem. Akcja tego utrzymanego w żywym tempie, zabawnego serialu rozgrywa się w Brazylii i w różnych krajach Europy, m.in. w Danii, Grecji i Francji, a w obsadzie znaleźli się aktorzy polscy i rosyjscy.

Odcinek 1: Joanna, młoda, atrakcyjna pani architekt, mieszka i pracuje w Kopenhadze. Bardzo lubi swoją pracę, ale jeszcze bardziej lubi hazard: gra we wszystko, w co tylko się da. Któregoś dnia w salonie bukmacherskim spotyka swego znajomego - inspektora policji, Jensena. Joannie sprzyja szczęście: wygrywa bardzo dużą sumę. Na zdobywczynię niespodziewanej fortuny zwraca uwagę nieznajomy mężczyzna, który proponuje jej wizytę w nielegalnym kasynie. Niebawem okazuje się, że jest narkomanem. Mimo to Joanna przystaje na jego propozycję i w założonej dla niepoznaki czarnej peruce wyrusza do "jaskini hazardu". W kasynie Joannie los nadal sprzyja, ale do czasu. Gdy wygrywa kolejną znaczącą kwotę, nagle wybucha zamieszanie. Okazuje się, że policja urządziła nalot na lokal. Podejrzewając, że to ona ściągnęła wszystkim policję na kark, tajemniczy łysy mężczyzna robi Joannie wymówki. Na jego widok narkoman wyciąga pistolet i strzela. Mężczyzna pada na ziemię, resztkami sił wypowiada pewien szyfr, prosząc Joannę, by go zapamiętała. Chwilę później już nie żyje. Przerażona kobieta rzuca się w kierunku jednego z policjantów, wzywając pomocy. Ale rzekomy policjant zatyka jej usta chusteczką nasyconą chloroformem. Joanna budzi się w prywatnym samolocie wiozącym ją do Brazylii. Pilnujący jej trzej gangsterzy na próżno usiłują dowiedzieć się od niej, co takiego powiedział jej umierający. Kobieta uparcie milczy, wie, że tajemniczy szyfr stanowi dla niej jedyną gwarancję przeżycia. Na miejscu od razu zaczyna szukać sposobów ucieczki. Próbuje nawet ukraść helikopter, ale okazuje się, że maszyna należy do mafii. Zamiast do domu Joanna musi więc się udać do luksusowej posiadłości szefa mafii położonej nad brzegiem oceanu. Tymczasem w Kopenhadze na wieść o zniknięciu Joanny inspektor Jensen rozpoczyna śledztwo w tej sprawie.
Odcinek 2: Joanna oświadcza gangsterom, którzy usiłują wydobyć od niej szyfr przekazany jej w kasynie przez umierającego mężczyznę, że nie przypomni sobie tej cennej informacji, jeśli nie poczuje znów "atmosfery hazardu". Chcąc nie chcąc mężczyźni zawożą ją do kasyna. W trakcie podróży łódką dziewczyna symuluje paniczny strach przed wodą. Tymczasem w Kopenhadze inspektor Jensen kontynuuje poszukiwania Joanny. Przesłuchuje m.in. jej sąsiada, który wydaje mu się szczególnie podejrzany. W kasynie Joanna przegrywa sporą sumę, ale nadal udaje, że cierpi na zanik pamięci. Podsłuchuje rozmowę, z której wynika, że z powodu czarnej peruki, którą nosiła w Kopenhadze wzięto ją za niejaką Madeleine, członkinię mafii. Po powrocie do rezydencji dowiaduje się, że przekazany jej szyfr jest niezbędny bandytom, by mogli odzyskać diamenty skrzętnie ukryte przed agentami Interpolu. Szyfr miał być przekazany właśnie Madeleine, Joanna poznała go przez pomyłkę. Pośrednio zawinił przekupiony przez mafię policjant Arne. Uśpił Joannę chloroformem, zanim zdążyła cokolwiek mu wyjaśnić. Za karę zostaje otruty i rzucony na pożarcie rekinom. Przerażona Joanna podejmuje kolejną próbę ucieczki, ale szybko zostaje schwytana. Przekonuje gangsterów, że jeśli zajmie się rzeźbieniem, jej ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu, od razu przypomni sobie szyfr. Domaga się, by dostarczono jej w tym celu dużą ilość cementu. Udając, że tworzy jakieś dzieło, Joanna uważnie rozgląda się po okolicy. Widzi zacumowany w zatoce jacht. W czasie sjesty cementuje drzwi pomieszczeń, spycha samochód gangsterów w przepaść, kradnie kluczyki od helikoptera i samochodu, a następnie dostaje się na jacht. Zmyleni kradzieżą kluczyków i brakiem samochodu bandyci szukają jej wszędzie, tylko nie na wodzie, której - jak sądzą - chorobliwie się boi.
Odcinek 3: Joanna opuszcza Brazylię na jachcie, który ukradła gangsterom. Płynie w kierunku Europy, nie mając pojęcia o żeglowaniu. Przerażona, zmęczona i głodna uruchamia na chybił trafił różne przyrządy nawigacyjne i przy okazji dokonuje zaskakujących odkryć. Znajduje bowiem na jachcie skład broni i amunicji oraz dużą sumę pieniędzy. Wreszcie urządza sobie kolację z porcji ostryg i układa się do snu w nadziei, że jakoś dopłynie do celu. Budzi ją syrena alarmowa statku pasażerskiego, z którym o mało się nie zderza. Cudem unika katastrofy i wreszcie dopływa do Wysp Kanaryjskich, gdzie chce zatankować paliwo. Dzięki znalezionym pieniądzom zostaje obsłużona po królewsku. Wyczerpana rejsem Joanna dobija do brzegów Francji. Spotyka policjanta, któremu opowiada o swojej szalonej przygodzie. Funkcjonariusz oferuje się zawieźć ją do siedziby Interpolu. W drodze Joanna zaczyna jednak coś podejrzewać. Gdy dociera z policjantem do zamku Chaumont, przekonuje się, że jej obawy nie były bezpodstawne: znów trafia w ręce gangsterów.
Odcinek 4: Przesłuchiwany przez inspektora Jensena sąsiad Joanny przyznaje się wreszcie, że był w kasynie i widział ją w czarnej peruce wywlekaną stamtąd przez jakichś ludzi. W zamku Chaumont szef mafii wyjawia Joannie, że znaleziono ją tak łatwo, gdyż spotkanie jej jachtu ze statkiem pasażerskim, które o mało nie zakończyło się katastrofą, zostało opisane w gazecie przez podróżującego statkiem dziennikarza tej gazety. Mafioso uprzedza też Joannę, że będzie ją więził tak długo, aż kobieta wyjawi mu szyfr. Ale gdy pokazuje jej również swój sejf i mapę, do której odczytania ów szyfr jest niezbędny, Joanna dochodzi do wniosku, że bandyci nigdy jej nie uwolnią. W przeciwnym razie nie zdradzaliby jej swoich tajemnic. Ponieważ Joanna uparcie milczy, a podłączenie jej do wykrywacza kłamstw powoduje tylko awarię urządzenia, szef mafii postanawia wtrącić ją do głębokiego lochu. Pozwala jej zabrać ze sobą jedynie napoczętą robótkę szydełkową. Tymczasem do Kopenhagi przyjeżdża Alicja, przyjaciółka Joanny, która zauważa, że śledzi ją jakiś podejrzany typ z dużym nosem. Informuje o tym inspektora Jensena. Wspólnie sporządzają portret pamięciowy mężczyzny. Grzebiąc szydełkiem w ścianie Joanna stwierdza, że wapień jest mocno nasiąknięty wodą i łatwo się odłupuje. Postanawia zrobić podkop i tą drogą wydostać się na wolność.
Odcinek 5: Zastępca inspektora Jensena dochodzi do wniosku, że już gdzieś widział długonosego mężczyznę, który śledził Alicję. Policja wpada też na trop fałszywego policjanta i odkrywa, że najprawdopodobniej był to niejaki Arne. Joanna uwięziona w lochach zamku Chaumont wytrwale robi podkop, wykorzystując w tym celu wszystkie posiadane "narzędzia": szydełko, potłuczony dzbanek, a nawet szal, który zaczęła dziergać jeszcze na górze. Szef mafii uparcie domaga się od niej wyjawienia szyfru. Za pierwsze podane słowo Joanna żąda dostarczenia jej w zamian brezentowej płachty. Za następne - srebrnej miski. Mafioso zrzuca je te przedmioty do lochu. Joanna wydostaje się wreszcie na zewnątrz. Brudna, zmęczona i głodna wraca potajemnie do zamku i pod nieobecność właściciela zakrada się do jego apartamentów. Zabiera z sejfu mafijne pieniądze, uczy się na pamięć mapy, do której kluczem jest ów tajemniczy szyfr i udaje się na dworzec kolejowy. Jedzie do Blois, a stamtąd do Paryża, gdzie kontaktuje się z przyjacielem. Nie wie jednak, że jej tropem podąża mężczyzna z dużym nosem - ten sam, który w Kopenhadze śledził Alicję.
Odcinek 6: W Paryżu przyjaciel załatwia Joannie fałszywy paszport. Kobieta rozważa ewentualność doniesienia Interpolowi o porwaniu, ale rezygnuje z tego pomysłu, gdy pod siedzibą międzynarodowej policji zauważa tajemniczego mężczyznę z dużym nosem, który wcześniej śledził jej przyjaciółkę, Alicję. Postanawia udać się na odpoczynek do Grecji. Wyrusza w podróż przebrana za Arabkę. W Chaumont szef mafii odkrywa jej zniknięcie i próbuje odtworzyć trasę ucieczki. Na poszukiwanie Joanny wysyła swego najlepszego i zarazem najgroźniejszego specjalistę. W Kopenhadze inspektor Jensen kontynuuje śledztwo w sprawie porwania Joanny. Istnieje obawa, że została zamordowana. Na greckiej plaży Joanna pławi się w słońcu i luksusie. Od wielbiciela Włocha dostaje w prezencie rozgwiazdę zwaną stella di mare. Budzi to w niej niezbyt miłe skojarzenia: taką samą nazwę nosił jacht, którym uciekła z Brazylii. Z niepokojem rozgląda się, czy znów nie ujrzy go w pobliżu. Przystojny blondyn zaczyna uwodzić Joannę. W jego ramionach pani architekt zapomina o wszystkim.
Odcinek 7:Pod słonecznym greckim niebem kwitnie romans Joanny z przystojnym blondynem, który niespodziewanie oznajmia, że musi wyjechać w pilnej sprawie, ale obiecuje wrócić niebawem. Okazuje się, że nowy znajomy poszukuje pewnej kobiety. Z jego wypowiedzi wynika, że chodzi właśnie o Joannę i że pracuje na zlecenie mafii. Joanna nie daje poznać po sobie, jakie wrażenie wywarła na niej ta wiadomość, ale gdy jej adorator wyjeżdża, natychmiast opuszcza Grecję. Blondyn spotyka się ze swym szefem w Chaumont, twierdzi, że odnalazł Joannę i domaga się zapłaty za wykonaną pracę. Mafioso zamiast pieniędzy daje mu cenny pierścień, grożąc, że jeśli wkrótce nie ujrzy Joanny, odbierze pierścień wraz z palcem. Po powrocie do Grecji blondyn ze zdziwieniem stwierdza, że Joanna zniknęła. Tymczasem ona przylatuje samolotem do Paryża i w ambasadzie polskiej usiłuje wyrobić sobie nowy paszport. Nikt jednak nie wierzy w jej opowieść o porwaniu i pobycie w Brazylii. Mimo to Joanna dostaje dokument. Odbierając go, natyka się na tajemniczego typa z dużym nosem, który już wcześniej ją śledził. Przerażona kobieta ucieka w popłochu. Kupuje samochód i wyrusza do Polski. Po drodze dzwoni do swego przyjaciela, informując go o dacie powrotu i trasie przejazdu. Wkrótce niemal cudem wychodzi cało z zasadzki. Na granicy już czeka na nią przyjaciel. Natarczywie wypytuje o szyfr. Joanna uświadamia sobie, że tylko on wiedział o jej powrocie, więc tylko on mógł nasłać na nią bandziorów, którzy próbowali ją schwytać po drodze. Stopniowo budzą się w niej podejrzenia.
Odcinek 8:Wypytywana przez swego chłopaka o szyfr nieboszczyka, Joanna mówi mu, że poszukiwany skarb ukryto w Kordylierach. Wkrótce mafiosi zaczynają tam poszukiwania. Po powrocie do Warszawy Joanna dowiaduje się, że ponoć widziano ją w mieście w czasie, gdy przebywała za granicą. Zaczyna podejrzewać, że znów pojawiła się tajemnicza Madelaine. W Kopenhadze Alicja relacjonuje inspektorowi Jansenowi przygody Joanny i żąda dla niej ochrony. Inspektor poleca jej pułkownika Jedlinę z komendy głównej w Warszawie. Joanna kontaktuje się z pułkownikiem. W obawie, że w komendzie może być "przeciek", postanawiają w rozmowach telefonicznych posługiwać się tajnym hasłem. Na wszelki wypadek Joanna kupuje też na bazarze nóż sprężynowy, kamizelkę kuloodporną i trochę dynamitu. W domu Joanny zjawia się rzekomy przedstawiciel Interpolu, Gaston Lemiel. Pułkownik Jedlina udaremnia jego próbę zamachu na Joannę, ale Gastonowi udaje się uciec. Joanna nabiera jednak pewności, że jej chłopak działa przeciwko niej.
Odcinek 9: Pułkownik Jedlina z komendy głównej w Warszawie wzywa pilnie Joannę do Palmir, nie podaje jednak umówionego hasła. Mimo to Joanna jedzie na spotkanie. Na miejscu czeka na nią tajemniczy mężczyzna, który twierdzi, że jest wysłannikiem Jedliny. Węsząc podstęp, wymyka się jednak z zasadzki. Zawiadomiona o całym zajściu Alicja domaga się od inspektora Jensena, by przydzielił jej przyjaciółce innego ochroniarza. Do pułkownika Jedliny nie ma już zaufania. W Rodopach mafia prowadzi poszukiwania skarbu. Gangsterzy trafiają przypadkowo na bombę z czasów II wojny światowej. Wskutek wybuchu niemal wszyscy giną. Mężczyzna z wielkim nosem, który wcześniej śledził Joannę, okazuje się agentem Interpolu. Składa Joannie wizytę w jej warszawskim mieszkaniu, ale przerażona kobieta nie chce z nim rozmawiać. Konkubent Joanny postanawia się od niej wyprowadzić. Reaguje nerwowo na wieść, że trop wiodący w Rodopy był fałszywy. Pośpiesznie opuszcza mieszkanie swej dziewczyny. Do Chaumont wraca gangster, który jako jedyny przeżył wybuch bomby. Składa szefowi sprawozdanie z wyprawy. Rozwścieczony mafioso wysyła resztki swoich ludzi do Warszawy, by ostatecznie rozprawili się z Joanną.
Odcinek 10: Dzięki pomocy policji Joanna wychodzi cało z kolejnej pułapki zastawionej na nią przez gangsterów. W komisariacie czekają już na nią przedstawiciele Interpolu. Na zdjęciach Joanna rozpoznaje członków mafii, nie ma jednak wśród nich szefa. Wkrótce w Chaumont policja rozpoczyna akcję likwidowania resztek przestępczej organizacji, która przetrzymywała Joannę. Szef grupy, który próbował ukryć się w kominku, zostaje schwytany, a jego ludzie wymykają się z zamku podziemnym przejściem i kradną policyjny helikopter. Niestety, żaden z nich nie ma pojęcia o kierowaniu maszyną i helikopter roztrzaskuje się o zamkową wieżę. W Warszawie pułkownik Jedlina opowiada Joannie o powiązaniach jej konkubenta z Madelaine i ujawnia szczegóły akcji w Palmirach, gdzie dziewczyna miała zostać zlikwidowana. Joanna znów spotyka się z poznanym w Grecji przystojnym blondynem, który zaprasza ją na rejs jachtem Stella di Mare. Tym razem już nic nie wróży kłopotów. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CAŁE ZDANIE NIEBOSZCZYKA
Powieść
AutorJoanna Chmielewska
2020.05.20 00:38:31
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman