Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SPOKOJNE LATA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1981
 • Premiera:
  1982. 09. 22
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny, 2929 m, 99 min
  Lokacje: Kraków.

W intencji Andrzeja Kotkowskiego, "Spokojne lata" miały być filmem, w którym "chodziło o pewien nastrój, coś nieokreślonego, co decyduje o psychologii grupy artystycznej, jej rozwoju, sukcesie i upadku". Ową "grupą" stała się dla reżysera formacja "Młodej Polski". W utworze nie brakuje niepowtarzalnego kolorytu "fin de sieclu" w polskim, krakowskim wydaniu. W poszczególnych postaciach można chwilami rozpoznać duchowych protagonistów tamtej epoki. Stanisław i Dagny Przybyszewscy, Tadeusz Boy-Żeleński, Stanisław Wyspiański, Jan Stanisławski, Stanisław Brzozowski... Tropy te wszakże urywają się i plączą. Jak napisał jeden z krytyków, "Spokojne lata" są bowiem "rodzajem gry literackiej z elementami eseju na temat krakowskiej formacji modernistycznej". Fabuła jest wątła, ożywia ją jedynie wątek sensacyjny rodem z "Wariacji pocztowych" Kazimierza Brandysa (zresztą współautora scenariusza). Główny nacisk pada na opis neoromantycznej bohemy i poszukiwanie uniwersalnych mechanizmów, stymulujących jej funkcjonowanie. Reżyser podjął też ciekawą próbę analizy roli artysty, stojącego - wedle nietzscheańskich haseł - ponad dobrem i złem, życiem i prawem. Edward, młody lekarz, wraca do Krakowa po pobycie w Paryżu. Pod wpływem spotkania z aktorami kabaretu "Parnas", przywołuje we wspomnieniach rok 1907. "Parnas" przeżywał wówczas swój najlepszy okres. Był "kwaterą główną" miejscowej cyganerii. Edward, wtedy jeszcze student, kochał się w Jasnej, żonie Maga - duchowego wodza zbuntowanych artystów. Wkrótce do Krakowa przybył potajemnie jego kuzyn Władzio. Przywiózł ze sobą aktorkę Amelię, którą "odbił" carskiemu oficerowi. Wkrótce Mag opuścił Kraków, a Edward został kochankiem Jasnej. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SPOKOJNE LATA POD ZABOREM
Opowiadanie
AutorKazimierz Brandys
Pierwodruk opowiadania: Twórczość, 1978, nr 3, s. 7-40

Varia
pokaż

2024.03.01 02:05:09
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.