Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W STARYM DWORKU CZYLI NIEPODLEGŁOŚĆ TRÓJKĄTÓW

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1984
 • Premiera:
  1985. 04. 15
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film poetycki
 • Barwny, 2800 m, 95 min

Spokój starego dworku zostaje zakłócony, kiedy Dyapanazy odkrywa, ze jego piękna żona Anastazja zdradza go z Jęzorym, jego synem z pierwszego małżeństwa. Schwytawszy kochanków in flagranti zabija Anastazję. Jęzory, wrażliwy artysta, przeżywa szok. Zosią i Marysią, córkami Dyapanazego i Anastazji, zajmuje się kuzynka Aneta, wdowa po księciu Nevermore. Podczas sporu między ojcem a synem na temat, kogo bardziej Anastazja kochała, zjawia się nagle jej duch i oświadcza, że prawdziwym kochankiem był Kozdroń, plenipotent Dyapanazego... Jęzory przeżywa ostry kryzys twórczy. Duch Anastazji każe mu szukać pocieszenia w ramionach Anety... Zosia i Marysia, za podszeptem matki, zażywają truciznę i umierają. Jęzory strzela do ducha Anastazji. I wtedy obdarza go ona Tadziem, dorosłym dzieckiem ich związku. Odbywa się wesele Jęzorego i Anety. Anastazja wywołuje skandal - odczytuje listy miłosne pana młodego do siebie, podburza chłopów, topi w bagnie pijanego Kozdronia... Jęzory przeżywa kolejny kryzys twórczy, zajmuje się synem, który stara się odnaleźć swą tożsamość, Aneta zaś ulega fascynacji Korbowskim, nowym plenipotentem Dyapanazego. W momencie, kiedy cała rodzina jest świadkiem inicjacji seksualnej Tadzia, Korbowski niesiony na rękach przez zbuntowanych chłopów, Tadzio prowadzi tłum w kierunku dworku. Jęzory popełnia samobójstwo, Dyapanazy ginie zadeptany przez napastników. Na zgliszczach starego dworku tańczą zjawy Anastazji i jej córek.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
W MAŁYM DWORKU
Dramat
AutorStanisław Ignacy Witkiewicz

Nagrody
schowaj

 • 1984
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za muzykę

Patrz także:
schowaj

 • 1970
  Spektakl telewizyjny / Stanisław Ignacy Witkiewicz / Zygmunt Hübner
 • 1976
  Spektakl telewizyjny / Stanisław Ignacy Witkiewicz / Ignacy Gogolewski
 • 1995
  Spektakl telewizyjny / Stanisław Ignacy Witkiewicz / Tomasz Obara
2022.05.21 07:03:53
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl