Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZERWANY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2003
 • Barwny (negatyw: Kodak), dźwięk Dolby Digital, 102 min

  Okres zdjęciowy: marzec - 23 maja 2002.
  Lokacje: Łódź (m. in. ul. Włókiennicza).

Wysoko oceniony przez krytykę debiut fabularny Jacka Filipiaka, absolwenta Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSFTviT, którą ukończył w 1997 r. Film przyniósł młodemu twórcy (rocznik 1967) wiele prestiżowych wyróżnień i nagród. Wcześniej Filipiak dał się poznać jako autor - emitowanego przez TVP Kultura - dokumentu "Bidul" o wychowankach domu dziecka.
Scenariusz do "Zerwanego" Filipak zaczął pisać jeszcze w szkole filmowej. W realizacji wielkiego przedsięwzięcia, jako autor zdjęć, wspomógł go debiutujący w pełnometrażowej produkcji, utalentowany operator Bogumił Godfrejow, który w 2002 roku był nominowany do Oscara za najlepszy film krótkometrażowy "Męska sprawa". Swój sukces reżyser zawdzięcza także, jak sam mówi, odtwórcy głównej roli - znakomitemu Krzysiowi Ciupie, a także chłopcom z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łodzi oraz wychowankom domów dziecka, którzy zagrali w jego filmie na równi z profesjonalnymi aktorami.

"Zerwany" to smutna opowieść o cierpieniu i tęsknocie za normalnym, kochającym domem. To historia opuszczonego przez rodziców chłopca skazanego na łaskę i niełaskę innych. Na jego przykładzie twórca filmu pokazuje brutalną rzeczywistość dzieci tzw. niczyich, pochodzących z rozbitych domów, ciężko doświadczonych przez życie. Bohater, mimo bardzo młodego wieku, przeszedł przez domy dziecka, rodzinę zastępczą, a wreszcie trafił do zakładu poprawczego. Nigdy nie miał beztroskiego dzieciństwa, otacza go świat pełen przemocy, brutalności i okrucieństwa. Mimo traumatycznych przeżyć, nie rezygnuje jednak z wielkich marzeń, snuje plany na przyszłość. Pragnie zostać komentatorem sportowym.
O biologicznych rodzicach 10-letniego Mateusza właściwie nic nie wiadomo. Ojciec gdzieś przepadł, matka prawdopodobnie cierpi na chorobę psychiczną. Poznajemy chłopca, kiedy przebywa w rodzinie zastępczej wraz z innymi zalęknionymi sierotami. Miał tu znaleźć ciepło domowego ogniska, a tymczasem zewsząd wieje chłodem. Mateusz czuje się zastraszony, jest poniżany i bity. Dostaje solidne lanie tylko za to, że ośmielił się powiedzieć przy stole podczas "rodzinnego" obiadu, że w domu dziecka były smaczniejsze kluski robione na parze. Krnąbrny i zbuntowany dziesięciolatek, który w rzeczywistości jest dobrym i wrażliwym chłopcem, wraca do domu dziecka, gdzie również nie znajduje zrozumienia. Marzy o spotkaniu z matką, przygotowuje dla niej rysunki, które potem koledzy wyśmiewają i drą. Chłopiec nie zagrzewa długo miejsca w domu dziecka. Ucieka, mając pretensje do wychowawczyni, że go oszukała, obiecując mu wizytę u matki. W ulewny deszcz wałęsa się po ulicach. Aresztowany za włamanie do sklepu przebywa w komisariacie, gdzie wyżywa się na nim funkcjonariusz policji. Pod eskortą zostaje przewieziony do domu poprawczego. Tu znowu przekonuje się na własnej skórze, jak brutalnie silniejszy traktuje słabszego. Jako jeden z najmłodszych wychowanków przechodzi w zakładzie prawdziwą szkołę życia, ale i tym razem nie da się złamać. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2004
  Biarritz (Międzynarodowy Festiwal Programów Audiowizualnych)-II nagroda
 • 2004
  Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia")-"Jańcio Wodnik" za największe odkrycie festiwalu
 • 2004
  Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia")-Nagroda Dziennikarzy
 • 2004
  Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Specjalna "Srebrna Statuetka Leliwity"
 • 2004
  Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Specjalna Jury Młodzieżowego
  za debiut reżyserski
 • 2004
  Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Srebrne Grono
 • 2004
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Nagroda telewizji MINIMAX dla najlepszego młodego aktora
 • 2005
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola męska; za rok 2004
 • 2005
  Żytawa (Nyski Festiwal Filmowy)-Nagroda Główna
 • 2005
  Gwangju (MFF)-Young Cinema Grand Award
2022.05.21 07:44:11
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych