Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSTATNI ŚWIADEK

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1969
 • Premiera:
  1970. 03. 13
 • Gatunek:
  Film sensacyjny
 • Czarno-biały, 2507 m, 83 min

  Lokacje: Radków, Góry Stołowe, Kudowa Zdrój (przejście graniczne, dzielnica Słone, ulice: Zdrojowa, 1 Maja).

II wojna światowa, Polska. Dwu esesmanów, wysługując się więźniami obozu koncentracyjnego, ukrywa w skalnym, podziemnym bunkrze zagrabione dzieła sztuki i kosztowności. Wkrótce więźniowie zostają rozstrzelani. Esesmani zaś cało unoszą głowy z wojennej zawieruchy. Mijają dwadzieścia cztery lata. W pewnym miasteczku na Ziemiach Zachodnich niejaki doktor Olszak bezskutecznie poszukuje tajemniczego skarbu. Twierdzi, że gdzieś w okolicy hitlerowcy ukryli zrabowane dobra wielkiej wartości. Mieszkańcy miasteczka i znajomi doktora z niedowierzaniem przyjmują te rewelacje. Traktują je jako skutek ciężkich doświadczeń obozowych Olszaka. Ten jednak nie myli się. Jest bowiem jedynym więźniem, tytułowym "ostatnim świadkiem", który ocalał z hitlerowskiej masakry, dokonanej tu przed laty. Niebawem przychodzi mu spotkać dawnych oprawców. Dwu niedawno przybyłych esesmanów, podających się obecnie za turystów - naukowców gorliwie myszkuje po okolicy. Oni również chcą znaleźć skarby, które ukryli tu przed laty. Olszak rozpoznaje jednego z nich, lecz nic nie może zrobić. Dokumenty Niemca są bez zarzutu. Mimo to doktor postanawia śledzić każdy krok przybyszów. Robi to jednak po amatorsku, wskutek czego wpada w poważne tarapaty.
Reżyser jeszcze przed premierą zapewnił filmowi dużą widownię, angażując do roli Olszaka Stanisława Mikulskiego, będącego wówczas u szczytu popularności po występach w "Stawce większej niż życie". W "Ostatnim świadku" Mikulski również gra bohatera odważnego i narażającego życie dla słusznej sprawy. Olszak jest jednak bardziej ludzki niż Hans Kloss. Jako cywil kilkakrotnie daje się przechytrzyć przeciwnikom i tylko przypadkowi bądź ekipie geologów, którzy w finale okażą się być milicjantami, zawdzięcza wyjście z opresji. Ma za sobą także bolesne przeżycia obozowe, które zostawiły ślady w jego psychice. Jednak to właśnie dzięki jego niezłomnej woli pomszczenia pomordowanych więźniów intryga zmierza do pomyślnego finału, a zło zostaje wreszcie ukarane. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 01:38:28
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.