Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOBIETA W KAPELUSZU

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1984
 • Premiera:
  1985. 09. 02
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Barwny, 2919 m, 101 min

  Lokacje: Warszawa, Łeba.

Stanisław Różewicz, często podejmujący trudne kwestie moralne, mistrz kameralnego dramatu psychologicznego, w "Kobiecie w kapeluszu" pokazuje dylematy ludzi teatru, a szerzej - artystów. Wzniosłe wyobrażenia o powołaniu aktorskim konfrontuje z podławą codziennością tego zawodu, w której bardziej niż talent liczą się układy, a wrażliwość przegrywa w konkurencji z siłą.

Główna bohaterka filmu, Ewa, jest początkującą aktorką. Nie udaje jej się jednak wybić w tym zawodzie. Gra w teatrze w niemym epizodzie w "Balu manekinów". Pewnego dnia w jej teatrze zjawia się reżyser Lewicki. Ma zamiar wystawić "Króla Lira" i powierzyć Ewie rolę Kordelii, rolę tytułową zaś - Ziembińskiemu, którego Ewa podziwia za to, że nie stracił godności przez lata przepracowane w zawodzie.
Ewa z radością przygotowuje się do nowego zadania. Składa wizytę profesorce ze szkoły teatralnej, by porozmawiać z nią o postaci Kordelii i istocie aktorskiego powołania. Tymczasem przyjaciółka Magda załatwia jej rolę w filmie. Miałaby zagrać epizodyczną kobietę w kapeluszu. Kiedy próbuje dowiedzieć się czegoś więcej o tej postaci, reżyser wyjaśnia jej, że jest bez znaczenia, naprawdę ważny jest bowiem kapelusz. Rezygnuje więc z tej propozycji.
Nie wiedzie się jej także w życiu osobistym. Zrywa z narzeczonym. Nie może porozumieć się z matką i ojczymem. Od siostry dowiaduje się, że to matka była przyczyną rodzinnego dramatu: ojciec, nie mogąc znieść, że go zdradza, rozpił się i zginął pod kołami samochodu.
Pasmo osobistych i zawodowych niepowodzeń dopełnia decyzja Lewickiego, by w roli Kordelii obsadzić inną aktorkę, co w Ewie wywołuje wstrząs. Ostatecznie reżyser w ogóle rezygnuje z wystawienia sztuki. Po kolejnym przedstawieniu "Balu Manekinów" Ewa wychodzi z teatru ze starym aktorem Ziembińskim... Idąc nadmorskim brzegiem, w strojach z epoki, jako król Lir i jego najmłodsza córka Kordelia, mówią strofy szekspirowskiego dramatu... [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1985
  Moskwa (MFF)-Srebrny Medal
 • 1985
  Moskwa (MFF)-wyróżnienie FIPRESCI
 • 1985
  Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
  I stopnia
 • 1985
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Wielka Nagroda Festiwalu "Złote Lwy Gdańskie"
 • 1987
  Nagroda Artystyczna Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego
  II stopnia w dziedzinie teatru za dotychczasowe osiągnięcia aktorskie, ze szczególnym uwzględnieniem kreacji w filmie ...
2022.05.21 07:04:24
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor