Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOBIETA Z PROWINCJI

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1984
 • Premiera:
  1985. 11. 11
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film obyczajowy
 • Barwny, 2857 m, 104 min

  Lokacje: Piątek (Rynek, cmentarz, kawiarnia "Danusia" przy ul. Jana Pawła II, dzwonnica przy kościele Świętej Trójcy), Pęcławice, Piekary, przystanek kolejowy Czarnocin, Tworzyjanki (willa nr 9 w Zespole Willowym).

Andzia mieszka w małym miasteczku. Ma za sobą sześćdziesiąt lat niełatwego życia, ale teraz jak twierdzi, powodzi jej się dobrze. Ma drugiego męża, emerytowanego piekarza, Solskiego, właściciela piętrowego domu. Andzia zajmuje się zdobywaniem pieniędzy dla swoich dzieci z pierwszego małżeństwa - Heniusia i Celinki, choć one już dawno usamodzielniły się i mieszkają w dużym mieście. Była przez trzydzieści lat wdową, pracowała zmywając talerze w gospodzie, z trudem wychowywała dwójkę swoich dzieci. Choć kiedyś bardzo kochała Tadka, wyszła za mąż za solidnego i poważnego Szczepana, który niestety po narodzinach drugiego dziecka utonął. Ale najważniejszą rzeczą w jej życiu była i jest troska o dzieci. I dlatego nie wstydzi się handlować starzyzną rozwieszoną na płocie targowiska . . .

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KOBIETA Z PROWINCJI
Powieść
AutorWaldemar Siemiński

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1985
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Specjalna Jury
 • 1985
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za muzykę
 • 1985
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Dziennikarzy
 • 1985
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Wyróżnienie Dziennikarzy
 • 1985
  Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP)-w kategorii filmu fabularnego
 • 1986
  Berlin (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Nagroda Forum Młodego Kina
 • 1987
  Samowar, Nagroda Entuzjastów Kina (przyznawana przez DKF w Świebodzinie)
  za lata 1985-86
2022.05.21 07:04:26
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman