Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

AZ UTOLSÓ BLUES

 • Tytuł polski: OSTATNI BLUES
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Węgry, Włochy
 • Rok produkcji:
  2001
 • Język:
  węgierski, polski
 • Barwny (negatyw: Kodak), dźwięk: Dolby Stereo, 96 min

Zrealizowany we współpracy z TVP współczesny dramat uhonorowany Złotą Piramidą na festiwalu filmowym w Kairze oraz nagrodą za zdjęcia podczas Przeglądu Filmów Węgierskich w Budapeszcie. Akcja "Ostatniego bluesa" rozgrywa się w ciągu jednego dnia, w którym bohater ma podjąć najważniejszą decyzję w swoim życiu - z kim chce być i kogo kochać.
38-letni Andris od dawna wiedzie podwójne życie rozpięte między Budapesztem i Krakowem. W Budapeszcie ma żonę, rozsądną i doświadczoną Judit, oraz ośmioletniego synka, Daniego. Jest człowiekiem sukcesu. Wraz ze swoim wspólnikiem i przyjacielem Zolim prowadzi sieć piekarni. W Krakowie ma kochankę i drugi dom. Podobnie jak piękna i ekscentryczna Beata, jest wyzwolonym artystą. Wspólnie tworzą wielki, religijny fresk w zabytkowej kaplicy.
Andris, mistrz kamuflażu, czuje się szczęśliwy w każdym z tych wcieleń, u boku dwóch, różnych kobiet, które nie wiedzą wzajemnie o swoim istnieniu. Dwa równoległe życiorysy wydają się zaspokajać dwie odmienne strony jego natury. Ale nic nie może trwać wiecznie. Beata jest w ciąży, chciałaby wyjść za Andrisa. Pewnego ranka mężczyzna wychodzi ze swojego budapeszteńskiego mieszkania, wsiada do samochodu. Powinien jechać na swój ślub w Krakowie, ale wie, że w istniejącej sytuacji małżeństwo z Beatą nie jest możliwe. Postanawia zdać się na los. Jadąc ulicami Budapesztu, nieoczekiwanie stwierdza, że w jego samochodzie popsuły się hamulce. Nie może się zatrzymać. Z telefonu komórkowego dzwoni do rodziny, ukochanej, przyjaciół, prosząc o pomoc, ale ich wysiłki są daremne. Jego niekończąca się podróż staje się niezwykłą metaforą ludzkiego losu, poszukiwaniem sensu istnienia, wielką wędrówką od realności do absurdu.
Zdjęcia do filmu kręcono w naddunajskiej stolicy i w Krakowie (m.in. na Kazimierzu i Rynku Głównym) oraz w pałacu Potockich w Krzeszowicach. W obsadzie znaleźli się aktorzy polscy i węgierscy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2002
  Kair (MFF)-Główna Nagroda "Złota Piramida"
2017.02.11 06:47:08
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl