Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POGOŃ ZA ADAMEM

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1970
 • Premiera:
  1970. 12. 22
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny + czarno-biały, 2430 m, 85 min

  Lokacje: Warszawa (port lotniczy Okęcie, Stare Miasto, Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Bohaterów Warszawy, Osiedle "Za Żelazną Bramą"), Rzym (port lotniczy Fiumicino, Forum Romanum, Koloseum), Kuba, Paryż (Pola Elizejskie, Łuk Triumfalny, Plac Zgody, port lotniczy Le Bourget).

Reżyser Zygmunt Zawada udaje się do Ameryki Południowej na premierę swego filmu o Powstaniu Warszawskim. Przede wszystkim jednak pragnie wykorzystać tę podróż na odnalezienie dawnych przyjaciół, autentycznych bohaterów jego filmu - Kamy i Adama. W samolocie wraca do wspomnień z 1944 r. gdy razem walczyli na barykadach Warszawy. Kama była jego pierwszą miłością, nie zapomniał jej do dziś. Przypuszcza, że porzuciła go wówczas dla Adama, który był jego najbliższym przyjacielem i ideałem mężczyzny - bohatera. Oni pozostali na emigracji, Stefan powrócił do kraju. W Rzymie podczas krótkiej przerwy w podróży, Zawada idzie do hoteliku, w którym mieszkał ostatnio Adam. Nie znają tam jego nowego adresu. Wyjechał pozostawiając jedynie walizkę, Na jej dnie Zygmunt znajduje białoczerwoną powstańczą opaskę. Ten fakt wydaje mu się dowodem, że i Adam nie zapomniał o tamtych dniach... Kamę odnajduje w Ameryce, wśród polonijnej publiczności uroczystego pokazu swego filmu. Mieszka tu od lat, jest żoną polskiego emigranta, ma dwoje dzieci, nie zamierza wracać do Polski. Nie okazuje Zygmuntowi czy jest wzruszona tym spotkaniem i filmem, który opowiada historię ich przyjaźni, miłości i rozstania. W drodze powrotnej, wiodącej przez Paryż, Zygmunt jeszcze raz podejmuje próbę odszukania Adama. Dawny bohater - wzór odwagi i poświęcenia dla sprawy jest obecnie właścicielem modnego lokalu. Także widział film Zawady, ale dla niego, podobnie jak dla Kamy - tamte sprawy są już tylko odległym wspomnieniem. Tłumaczy Zygmuntowi swój stosunek do Kamy i tajemnicę jej małżeństwa z człowiekiem, którego nie kochała. Po powrocie do Warszawy Zygmunt spotyka aktorkę Magdę i stwierdza, że teraz już ona jest jego Kamą... Zwierza się jej ze swych zamiarów: pragnie zrealizować film z jej udziałem. Film, który byłby sumą jego doświadczeń i przemyśleń związanych z ostatnią podróżą i "pogonią za Adamem"...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
POGOŃ ZA ADAMEM
Powieść
AutorJerzy Stefan Stawiński
W czołówce brak informacji o pierwowzorze literackim scenariusza.
2022.05.21 07:04:29
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency