Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROMANTYCZNI

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1970
 • Premiera:
  1970. 11. 27
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny (Eastmancolor), 2485 m, 87 min

  Lokacje: Spała, Wrząca k. Sieradza, Rydzyń k. Leszna Wielkopolskiego, Pilica w Inowłodzu.

  Uwaga: w napisach nie ma informacji o pierwowzorze literackim filmu, informacja o pierwowzorze zaczerpnięta z książki Marka Hendrykowskiego "Stanisław Różewicz". Poznań: Ars Nova. 1999

Kameralny dramat psychologiczny: historia dwóch braci, oczekujących zimą 1848 roku na możliwość przedostania się do oddziałów generała Bema na Węgry i przeżywających w szlacheckim dworku uczuciowe konflikty, które prowadzą do zasadniczej konfrontacji postaw i charakterów. Bracia Władysław i Henryk oczekują w dworku państwa Nawrockich w Poznańskiem na emisariusza, który ma ich poprowadzić do oddziału generała Bema. Ale Henryk zakochuje się w Emilce, wychowanicy Nawrockich, co doprowadza do ostrego konfliktu. Kocha ją bowiem też dziedzic Nawrocki. Małżonkowie zresztą się nie znoszą. Ona gardzi nim jako prostakiem, on nie może jej zapomnieć nieślubnego dziecka z leśniczym . . . Kiedy Henryk postanawia, bez względu na konsekwencję, wyjechać z Emilką, dochodzi do tragicznego finału. Henryk zabija rywala i zostaje aresztowany przez pruskich żandarmów. Władysław natomiast zrealizuje swój plan - przedrze się do generała Bema.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PITAVAL WIELKOPOLSKI
AutorStanisław Szenic

Nagrody
schowaj

 • 1971
  Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Nagroda za muzykę
 • 1971
  Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Nagroda za scenografię
2023.01.18 01:38:53
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego