Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LICHTER

 • Tytuł polski: ŚWIATŁA
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Niemcy (1989- )
 • Rok produkcji:
  2003
 • Język:
  niemiecki, polski
 • Barwny, 101 min
  Lokacje: Słubice, Frankfurt nad Odrą, Kunowice.

Dwa kraje, dwa miasta i jedna dzieląca je rzeka. Ale Odra oddziela nie tylko leżący nad nią Frankfurt od znajdujących się po polskiej stronie Słubic, nie tylko Niemcy od Polski. Stanowi granicę dwóch światów, choć dziś - po włączeniu Polski do Unii Europejskiej - już nieco mniej widoczną. Na tle tak zarysowanej sytuacji polityczno-społecznej twórcy filmu pokazują losy indywidualne - Niemców, ale i Polaków, Ukraińców, Rosjan czy Bułgarów, którzy ściągnęli na przygraniczne tereny. Próbują się tu jakoś urządzić, dorobić - kombinują, kręcą, oszukują. Reżyser nie potępia ich, choć nie stawia też za wzór do naśladowania. Pokazuje dwa dni z ich życia - dni, które zaważą na ich dalszych losach. Wśród bohaterów filmu jest młody przemytnik papierosów Marko, jego dziewczyna Katharina, która okazuje się uciekinierką z poprawczaka, ich przyjaciel Andreas oraz szef Maik. W odwecie za nieodwzajemnioną miłość Andreas stanie się zdrajcą. Z kolei Ingo Mertens, drobny przedsiębiorca, próbuje we Frankfurcie handlować materacami i wszelkimi sposobami uchronić się przed ruiną. Do reklamowania swoich produktów zatrudnia gastarbeiterów. Jedną z "pracownic" Mertensa jest młoda Polka Milena, która odchodzi, gdy Ingo nie wypłaca jej należnych pieniędzy. Kobieta wraca do Słubic, gdzie mieszka ze swoją rodziną i gdzie jej mąż, Antoni, pracuje jako taksówkarz. Antoni decyduje się przewozić przez granicę nielegalnych imigrantów, gdyż musi pilnie uzbierać pieniądze na sukienkę komunijną dla córeczki, Marysi. Jego pasażerami zostają Kola, Anna i Dimitri - troje Ukraińców, którzy z maleńkim dzieckiem usiłują się przedostać do Niemiec. W czasie nocnej przeprawy przez rzekę niektórzy ich pobratymcy giną, inni - przerażeni niebezpieczeństwem - zawracają. Kola zostaje aresztowany, ale udaje mu się uciec policji. Na jego ślad próbuje wpaść Sonia, policyjna tłumaczka, zaintrygowana cudzoziemcem. Pomaga jej w tym jej niemiecki przyjaciel, Christoph. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2003
  Europejska Nagroda Filmowa (dawniej "Felix")-Nominacja
  w kategorii: Najlepsze zdjęcia

LICHTER w internecie

2019.10.24 00:52:24
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman