Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SIEDEM PRZYSTANKÓW NA DRODZE DO RAJU

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2003
 • Barwny + czarno-biały, 94 min
  Okres zdjęciowy: czerwiec 2003.

Urodzony w 1958 r. Ryszard Nyczka, twórca filmu "Siedem przystanków na drodze do raju", reżyserował sztuki teatralne na różnych scenach w kraju i w Teatrze TV, widowiska artystyczne i filmy dokumentalne. Był współscenarzystą filmów i serialu dla młodzieży. W 2002 r. jego "Kobieta z papugą na ramieniu" otrzymała nagrodę główną w Konkursie Kina Niezależnego na FPFF w Gdyni. "Siedem przystanków..." uhonorowano Srebrnym Zamkiem za oryginalny scenariusz i osobisty ton na MFF "Off Cinema" w Poznaniu w 2003 r.
Dzieło Ryszarda Nyczki to poetycka, pełna subtelnych metafor, historia dwóch bardzo blisko ze sobą związanych przyjaciółek, Małgosi i Marioli. Pewnego dnia Małgosia dowiaduje się, że jest śmiertelnie chora. Lekarz daje jej kilka miesięcy życia, może rok. Oczywiście, może zastosować kurację - chemioterapię, odpowiednie medykamenty, ale nie ręczy za efekt tych działań. Proponuje więc dziewczynie leki, które przynajmniej sprawią, że będzie dużo spała i śniła piękne sny. Nie mając nic do stracenia, przyjaciółki wyruszają samochodem do słynącego z cudownych uzdrowień sanktuarium w Świętej Górce. Po drodze natykają się na zagadkowe postaci mające swoje odpowiedniki w Starym i Nowym Testamencie, są także świadkami zdarzeń ilustrujących siedem grzechów głównych: pychę, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew oraz lenistwo. Spotykają więc kolejno aktora-narcyza, żyjącego tylko własną sławą, gasterbeitera, harującego latami za granicą na wymarzony dom, lecz nie zastającego po powrocie ani żony, ani owego domu, producenta filmów pornograficznych z Holandii, mężczyznę, który trzy tygodnie wcześniej pochował narzeczoną i już rozgląda się za nowymi dziewczynami, ciężarną kobietę o niepohamowanym apetycie, młodą mężatkę, która nie doceniając troskliwości męża, domaga się, by ten bił ją i poniżał, oraz wiele, innych osób - śmiesznych, dziwacznych, nieszczęśliwych, żałosnych. Stopniowo staje się jasne, że podróż nie odbywa się na jawie, ale w świadomości bohaterek, w kolorowych snach Małgosi, które obiecał jej lekarz. Rzeczywistość będzie już mniej kolorowa. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2003
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Off Cinema")-"Srebrny Zamek"
  za "oryginalny scenariusz i osobisty ton"
2021.04.13 00:23:37
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski