Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KING ARTHUR

 • Tytuł polski: KRÓL ARTUR
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  USA
 • Rok produkcji:
  2004
 • Język:
  angielski
 • Barwny, 121 min

Autorzy filmu określili swoją opowieść o legendarnym celtyckim wodzu, władcy Brytów, jako "pierwszą prawdziwą, opartą na najświeższych odkryciach archeologicznych". Na ile jest ona faktycznie prawdziwa, ocenić pewnie mogą tylko znawcy tematyki. Z całą pewnością natomiast można stwierdzić, że jest surowsza, bardziej realistyczna i brutalniejsza niż pełne mityczno - fantastycznych wątków wcześniejsze ekranowe wersje losów króla Artura, jego dzielnych rycerzy i ukochanej Ginewry. W filmie amerykańskiego twórcy Antoine#a Fuqui Artur jest żyjącym w V wieku rzymskim oficerem kawalerii Artoriusem Castusem, zwanym też Arturem, zrodzonym z ojca Rzymianina i celtyckiej matki. Dowodzi on złożonym z Sarmatów oddziałem wojowników odznaczających się wyjątkowym męstwem. Wcieleni siłą do rzymskiej armii żołnierze odbywają 15 - letnią służbę w stanicy przy murze Hadriana oddzielającym spacyfikowane przez Rzymian południe Brytanii od niespokojnej północy, gdzie Piktowie, dowodzeni przez wojownika i zarazem czarownika Merlina opierają się rzymskiej dominacji. W licznych potyczkach z nimi Artur stracił wielu swoich rycerzy, ale też okrył się bohaterską sławą.
W 467 r. Artur i jego ludzie: najbliższy druh Lancelot, a także Bors, Gawain, Tristan, Galahad i Dagonet, dają kolejny dowód swego męstwa i bojowej skuteczności, gdy ich niewielki oddział pokonuje wielokrotnie liczniejsze rzesze Piktów, którzy napadają na jadącego pod żołnierską eskortą rzymskiego biskupa Germaniusa. Biskup wychodzi cało z opresji, przywozi też żołnierzom dobre wieści: Rzymianie mają się wycofać z Brytanii. Ale jednocześnie, na dzień przed upływem służby, Germanius powierza Arturowi i jego ludziom ostatnią misję, znacznie niebezpieczniejszą niż wszystkie dotychczasowe zadania. Mają oni bowiem udać się do Szkocji i uratować przed nadciągającą armią Saksonów rodzinę rzymskiego dostojnika, Mariusa Honoriusa, którego syn Alecto jest szykowany na papieskiego następcę. Nie mając innego wyjścia, wojownicy ruszają na północ. Po drodze zostają zaatakowani przez Piktów, ale ostatecznie Merlin puszcza ich wolno. W posiadłości Honoriusa Artur odkrywa przetrzymywanych w lochu więźniów: małego chłopca i pochodzącą z plemienia Piktów młodą kobietę, Ginewrę, która okazuje się córką Merlina. Wraz z rodziną Honoriusa, jego służbą i dwojgiem uwolnionych więźniów rycerze ruszają w drogę powrotną. Niestety, saksońska armia dowodzona przez sędziwego Cerdica i jego syna Cynrica, zajadłych wrogów Rzymian, podąża uparcie ich tropem. Do pierwszego starcia między Saksonami i rycerzami Artura, wspieranymi przez dzielną Ginewrę, dochodzi na zamarzniętym jeziorze. Saksonowie wychodzą z tej walki pokonani, ale nie zamierzają ustępować. Tymczasem zakochany w Ginewrze Artur zawiera przymierze z jej ojcem. Jego rycerze, wspierani teraz przez Piktów, zastawiają pułapkę na saksońskie wojska. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Antoine Fuqua
   
 • Scenariusz
  David Franzoni
   
 • Zdjęcia
   
 • Operator kamery
  II ekipa
 • Asystent operatora obrazu
   
  II ekipa; nie występuje w napisach
 • Oświetlenie
   
  nie występuje w napisach
 • Scenografia
  Dan Weil
   
 • Muzyka
  Hans Zimmer
   
 • Obsada aktorska
  Clive Owen
  król Artur
  Ioan Gruffudd
  Lancelot
  Mads Mikkelsen
  Tristan
  Joel Edgerton
  Gawain
  Hugh Dancy
  Galahad
  Ray Winstone
  Bors
  Ray Stevenson
  Dagonet
  Keira Knightley
  Ginewra
  Stephen Dillane
  Merlin
  Stellan Skarsgard
  Cedric
  Til Schweiger
  Cynric
  matka Artura
2017.02.11 06:49:52
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego