Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POŚLIZG

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1972
 • Premiera:
  1972. 10. 17
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Barwny, 2450 m, 86 min

  Lokacje: Warszawa (Domy Towarowe Centrum, Hala Mirowska Zachodnia, aula Politechniki przy Placu Politechniki, Rondo Żaba na Pradze, Most Poniatowskiego).

Marek poznał Halinę przypadkowo, jako pacjent pogotowia ratunkowego. Zafascynowały ją jego urok i niepohamowana fantazja, zgodziła się wyjechać na kilka dni do podwarszawskiego pensjonatu. W drodze powrotnej na przedmieściu Warszawy byli świadkami wypadku - dziecko zjeżdżające na saneczkach z górki w pobliżu wiaduktu wpadło pod rozpędzony samochód.
Halina jest w rozterce, chce wrócić do męża, nie jest pewna swego wyboru. Niepewność ta wzrasta, gdy Marek wprowadza ją do swego domu. Wygląd pokoju nie świadczy zbyt dobrze o życiu młodego człowieka, Halina odchodzi, wraca do męża, Józefa, kierowcy Pogotowia.
Aby odzyskać Halinę Marek usiłuje zdobyć pieniądze. Decyduje się sprzedać najcenniejszy przedmiot jaki posiada i doraźne źródło utrzymania - aparat fotograficzny, próbuje naciągnąć na pożyczkę kolegę ze studiów i dawną sympatię. Wypadek, którego był świadkiem, podsuwa mu myśl zdobycia pieniędzy drogą szantażu. Z kukłą usadzoną na saneczkach przyczaja się z aparatem na zakręcie pod wiaduktem. Gdy nadjeżdża fiat podobny do tamtego, który potrącił dziecko, spuszcza saneczki z górki... Kierowca nie próbując pomóc przejechanej "ofierze" (nie wie, że na saneczkach była kukła, a nie dziecko) odjeżdża. Marek ma zdjęcia - numer samochodu, moment "wypadku", odjazd kierowcy. Z pewnym trudem odnajduje samochód w warsztacie remontowym, zdobywa adres właściciela, zaczaja się na niego, przedstawia posiadane "dowody", pozostawia mu - zamkniętemu we własnym garażu - czas do namysłu.
Wychodząc z pogotowia Marek spotyka Józefa, dochodzi do bójki, która jako, że Marek wypił trochę wódki, kończy się w izbie wytrzeźwień. Nazajutrz targuje się z właścicielem fiata o cenę milczenia. Ma dodatkowy atut - notatkę w gazecie o wypadku (tym prawdziwym), która na sterroryzowanym kierowcy robi wielkie wrażenie. Ceną milczenia jest samochód.
Dzięki zdobytemu samochodowi Marek przełamuje wahania Haliny, zaprasza ją na przejażdżkę. Być może uda mu się namówić ją do porzucenia męża i pozostania z nim. Radosna przejażdżka zamienia się w szaloną jazdę po ulicach Warszawy i kończy katastrofą z której z życiem wychodzi tylko Marek.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1972
  Karlovy Vary (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Nagroda Główna "Kryształowy Globus"
2023.01.18 01:39:43
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency