Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

THE STRINGER

 • Tytuł polski: KORESPONDENT
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Wielka Brytania, Rosja
 • Rok produkcji:
  1998
 • Język:
  rosyjski, angielski
 • Barwny, 88 min
  Lokacje: Moskwa, Warszawa.

"Korespondent" to zręcznie skonstruowany kolaż gatunkowy: jest tu trochę z thrillera, trochę z politycznej satyry i wreszcie sentymentalnej opowieści o miłości. To debiut fabularny urodzonego w Warszawie brytyjskiego dokumentalisty i reżysera Pawła Pawlikowskiego (rocznik 1957), twórcy obsypanych nagrodami filmów "The Last Resort" i "Lato miłości". Główną postać w "Korespondencie" odtwarza Siergiej Bodrow jr. , uznany za najbardziej obiecującą postać rosyjskiego show - biznesu. Utalentowany aktor, reżyser i prezenter telewizyjny zaginął w tragicznych okolicznościach na planie swego kolejnego filmu, porwany przez lawinę. Miał wówczas 31 lat i wielką karierę przed sobą. Zadebiutował na planie nominowanego do Oscara filmu swego słynnego ojca Siergieja Władimirowicza Bodrowa "Jeniec Kaukazu". Największą sławę przyniosły aktorowi kryminały "Brat" i "Brat 2".
Tytułowy "stringer" nieformalnie oznacza niezależnego dziennikarza, który ucieka się do różnych sztuczek, by wyprzedzić wszystkich z gorącym reportażem z miejsca zdarzenia i sprzedać którejś ze stacji telewizyjnych. O takiej karierze marzy właśnie główny bohater filmu, 21 - letni moskwianin Wadim. Chłopak włóczy się z kamerą po mieście, polując na sensacyjny materiał. Przypadkowo jest świadkiem płonącego trolejbusu, który wybucha. Sfilmowany wypadek "stringer" postanawia natychmiast sprzedać jednej z zachodnich stacji telewizyjnych, do czego zresztą usilnie namawia go przyjaciel, Losza Bujnow. Wadim, jak nigdy przedtem potrzebuje tych pieniędzy. Jego matka właśnie wyszła powtórnie za mąż i czuje, że nadszedł czas, by wynieść się z domu i poszukać innego mieszkania. Z materiałem o potężnej eksplozji w centrum Moskwy Wadim - wspierany przez Loszę - trafia do jednej z zachodnich agencji, gdzie pracuje brytyjska dziennikarka, Helen Savage. Helen wprawdzie nie jest zainteresowana spalonym trolejbusem, ale Wadima i tak rozpiera duma, bo nawiązał znajomość, która może pomóc mu w zrobieniu kariery. W dodatku atrakcyjna dziennikarka wpadła mu w oko, a i on wyraźnie nie jest jej obojętny. Z jeszcze większą determinacją krąży więc po całej Moskwie, goniąc za sensacją. Czasem nawet prowokuje jakieś zdarzenia. Aby nakręcić naprawdę gorący temat z Rosji, w Dniu Komandosa Wadim doprowadza do bójki z handlarzami z Kaukazu, a zwykła prowokacja zamienia się w regularną krwawą bijatykę, która pociąga za sobą ofiary. Wciąż poszukując nowych tematów, Wadik spotyka przypadkowo byłego lidera popularnej partii, Piotra Aleksieicza Jaworskiego. Kiedy poznają się bliżej, staje się on dla polityka jedną z najbliższych mu osób. Przed dwoma laty Jaworski był na świeczniku, potem o nim przycichło. Za materiał o polityku Wadim dostaje 500 dolarów, choć agencja nie ma zamiaru go wyemitować. Wadim korespondent ciągle ma spore szanse przebicia się na trudnym rynku dziennikarskim. Piotrowi Aleksieiczowi Jaworskiemu zależy na wywiadzie i jest przygotowany na każdy wybieg, bowiem do życia potrzebuje rozgłosu i obecności w mediach, a Helen czeka na sensacyjny temat. Wadim zrobi więc wszystko, by zabyłysnąć i zdobyć forsę, a przede wszystkim zwrócić uwagę pięknej Angielki. Taki schemat mógłby wypalić w normalnych warunkach, jednak w Rosji wszystko rządzi się własnymi prawami i toczy utartym torem. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.09.18 01:09:44
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego