Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OLIVER TWIST

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Wielka Brytania, Francja, Włochy, Czechy
 • Rok produkcji:
  2005
 • Język:
  angielski
 • Barwny, 125 min

Od śmierci matki Oliver Twist (Barney Clark) mieszka w prowincjonalnym przytułku. Gdy Oliver, niezadowolony z mizernej porcji posiłku, domaga się dokładki, ściąga na siebie gniew woźnego - pana Bumble (Jeremy Swift). Na jego wniosek zarząd ośrodka postanawia pozbyć się chłopca i wysyła go na praktykę do grabarza Sowerberry'ego (Michael Heath). Nie mogąc znieść drwin ze zmarłej matki, Oliver wdaje się w bójkę z innym pomocnikiem swojego pracodawcy, za co zostaje srogo ukarany. Poczucie niesprawiedliwości karze chłopcu opuścić nowy dom. Oliver ucieka do Londynu, gdzie, głodny i skrajnie wycieńczony, poznaje chłopca, który swoją przebiegłością zasłużył na przydomek Cwaniak (Harry Eden). Kolega pomaga Oliverowi znaleźć nowe schronienie. Bohater nie zdaje sobie jednak sprawy, że trafił do bandy młodych kieszonkowców pod wodzą groźnego Fagina (Ben Kingsley). Poznaje też brutalnego wspólnika Fagina - Billa Sykesa, jego przyjaciółkę Nancy i wiecznie gnębionego psa. Wkrótce Twist odkryje prawdziwe oblicze swoich dobroczyńców. W trakcie wypadu na miasto Cwaniak okrada pana Brownlowa. Winą za kradzież obarczony zostaje jednak Oliver. Po dramatycznym pościgu chłopiec zostaje aresztowany i staje przed sądem. Zeznania jednego z świadków pozwalają mu uniknąć niezasłużonej kary. Pokrzywdzony pan Brownlow okazuje sierocie łaskawość i zaprasza go do swojego domu. Tutaj młodzieniec powraca do zdrowia pod troskliwą opieką pani Bedwin (Frances Cuke). Tymczasem Fagin i Bill Sykes obawiają się, że Oliver wyda ich władzom i rozpoczynają jego poszukiwania. Chłopiec wpada w ich ręce, gdy udaje się na rynek, aby oddać dług Brownlowa. W swojej kryjówce Fagin podstępem wyciąga od Olivera dokładne informacje o domu nowego opiekuna, a Sykes zmusza chłopca do udziału w napadzie. Plany złoczyńców zostają jednak pokrzyżowane. W trakcie pościgu za włamywaczami Oliver zostaje postrzelony. Fagin postanawia pozbyć się młodzieńca, który tyle razy przyniósł mu pecha. Oliver znajduje niespodziewanego sprzymierzeńca w Nancy, która nawiązuje kontakt z Brownlowem. Za zdradę spotyka ją śmierć z rąk mściwego Sykesa, który odtąd musi uciekać przed policją. Pan Brownlow nadal obawia się o życie Olivera. Dowiaduje się, że chłopiec przebywa w najnędzniejszej z dzielnic Londynu - Wyspie Jakuba. Więzi go tam przyjaciel Sykesa - Toby Crackit (Mark Strong). Gdy policja chce odbić sierotę z rąk przestępców, Sykes bierze Twista za zakładnika i salwuje się ucieczką po dachach pobliskich domów. Los sprawi, że jego własny pies przyczyni się do jego śmierci - Sykes udusi się w pętli, która miała ochronić go przed upadkiem. Kilka tygodni później Oliver udaje się w towarzystwie pana Brownlowa do więzienia, w którym Fagin pogrąża się w szaleństwie. Pomimo wyrządzonych mu krzywd, Oliver nie kryje współczucia dla złoczyńcy. Tłumiąc łzy, Oliver modli się za jego duszę, po czym odjeżdża ze swoim opiekunem, z nadzieją na nowy początek życia.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2006
  Sant'Agata dei Goti (Międzynarodowy Festiwal Scenografii i Kostiumografii "Sannio FilmFest")-Nagroda za najlepszą scenografię

OLIVER TWIST w internecie

2019.08.06 00:13:11
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor