Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MOTYLE

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1972
 • Premiera:
  1973. 05. 04
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film dla dzieci (młodzieży)
 • Barwny, 2261 m, 79 min

Dwunastoletni Edek przyjeżdża na wakacje do mieszkającej nad jeziorem ciotki Heli. Wakacje zapowiadają się interesująco: las, woda, pogoda i gromada rówieśników. Od nich Edek dowiaduje się, że w sąsiedniej gajówce przebywa na letnisku Monika, dziewczynka w ich wieku, bardzo ładna, zawsze wystrojona. Edek przekonuje się, że chłopcy nie przesadzili mówiąc o jej urodzie; zafascynowany Moniką, usiłuje się do niej zbliżyć. Wkrótce znajdzie się całkowicie pod urokiem kokieteryjnie zachowującej się dziewczynki. Razem chodzą na plażę i długie spacery po lesie, podczas których Monika czyta mu często pełne miłości listy od matki zapowiadającej, że niedługo wyjadą razem do ojca pracującego w Sudanie. Nie zważając na drwiny zawistnych kolegów i objawy zazdrości ze strony córki ciotki Heli, Honorki, zadurzony coraz bardziej w Monice chłopak szuka bez przerwy jej towarzystwa. W pobliżu domu ciotki Heli zatrzymują się zmotoryzowani turyści. Monika, urzeczona samochodem, bogatym ekwipunkiem i elegancją przybyszów, zawiera znajomość z ich synem Alkiem. Elegancki, wyniosły Alek drażni Edka i jego towarzyszy. Wykorzystując pierwszą okazję - wywołują awanturę, w czasie której Honorka zdradza tajemnicę Moniki: rodzice porzucili ją, wychowuje się w internacie, a rzekome listy pisała sama. Zrozpaczona Monika, ucieka, zatrzymuje na szosie samochód i odjeżdża uboższa o to, co miała najcenniejsze - marzenia.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1973
  Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Nagroda Specjalna Jury
  za "artystyczną jedność walorów poetyckich i moralno-wychowawczych"
 • 1973
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Złote Koziołki
  3 Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (9-19.05)
 • 1973
  Teheran (MFF dla Dzieci)-Złota Statuetka
 • 1972
  Nagroda Prezesa Rady Ministrów-za twórczość dla dzieci
 • 1975
  Belgrad (MFF "FEST")-nagroda Domu Kultury Karadzicz
 • 1975
  Belgrad (MFF "FEST")-nagroda Domu Kultury Karadzicz
2021.01.03 00:07:25
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski