Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KATATONIA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2004
 • Barwny (negatyw: Kodak), Betacam SP, dźwięk: Dolby, 64 min

"Katatonia stuporowa: według jednej z teorii charakteryzuje się zbyt dużą liczbą impulsów nerwowych docierających do ośrodka ruchowego mózgu. Objawia się wykonywaniem przez chorego chaotycznych ruchów aż do zastygnięcia w całkowitym bezruchu, najczęściej w niewygodnej i nienaturalnej pozycji".
Młodzi bohaterowie filmu odznaczają się znaczną ruchliwością. Cichy namiętnie kręci się z kamerą w pogoni za przechodniami, którzy wyrażą gotowość wystąpienia w ulicznej sondzie na temat etycznych wartości i sensu życia. Nie narzeka na brak chętnych. Materiały kręci na własny użytek. Trochę z reporterskiej pasji, trochę by zaimponować młodszemu bratu. Także Anka wykazuje obrotność. Bardzo chciałaby zostać wziętą malarką. Wkrótce będzie miała autorską wystawę, i to nie byle gdzie, bo w samej Warszawie! Ma też duże szanse na stypendium we Francji. Gosia i Tomek szykują się, nie bez obaw, do objęcia zupełnie nowej życiowej roli. Dziewczyna jest w ciąży. A bezrobotny Piotrek wertuje ogłoszenia prasowe i śle aplikacje. Jeśli szybko nie znajdzie pracy, nie utrzyma ani siebie, ani studiującej partnerki. Będzie zmuszony opuścić, wraz z Martą, wynajmowane mieszkanie i wrócić do mamy. Niespodziewana, wysoka wygrana odmienia krytyczną sytuację. Pieniędzy starczy na długo. Przez ten czas Piotrowi z pewnością uda się znaleźć robotę i opublikować pisane do szuflady opowiadania.
Jacek Nagłowski, laureat Nagrody Głównej w Konkursie Kina Niezależnego FPFF Gdynia 2004, "przy użyciu oszczędnych środków filmowych dotyka lęków pokolenia przeżywającego szok dojrzałości". W przekonujący sposób ukazuje obawy, marzenia i aspiracje dwudziestokilkulatków brutalnie weryfikowane przez szarą, pozbawioną perspektyw codzienność. Lecz, jego zdaniem, wymuszone okolicznościami zwolnienie kroku w wyścigu szczurów, wyciszenie, zaprzestanie gonitwy za iluzorycznym sukcesem wcale nie skazuje bohatera na kataleptyczne "zastygnięcie w niewygodnej i nienaturalnej pozycji". Można przecież, bez popadania w marazm i beznadziejność, poprzestać ma drobnych sukcesach i małych radościach: skromnym domu, używanym samochodzie, rodzinie, dziecku. Owe sukcesy i radości wcale nie są ani takie drobne, ani takie małe. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Inspiracja
ŻYCIE CODZIENNE W POLSCE W LATACH 1999-2001
Komiks
AutorWilhelm Sasnal

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2004
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Główna w Konkursie Kina Niezależnego
  fragment uzasadnienia werdyktu jury: "film przy użyciu oszczędnych środków filmowych dotyka lęków pokolenia przeżywającego szok dojrzałości"
 • 2004
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Off Cinema")-"Złoty Zamek"
  za "prawdziwie niezależną, nieschematyczną wypowiedź, wyrażającą świadomość pokolenia młodych inteligentów"
2024.03.01 03:16:37
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.