Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CHAOS

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2005
 • Premiera:
  2006. 09. 15
 • Barwny, 124 min

  Lokacje: okolice Brodnicy.

Debiut fabularny Xaverego Żuławskiego (rocznik 1971), syna Andrzeja Żuławskiego. Artysta wcześniej realizował filmy reklamowe, pracował też jako asystent reżysera przy fabułach Mariusza Grzegorzka i Artura Urbańskiego. Ma ponadto na koncie kilka filmów dokumentalnych i krótkometrażowych.
W przypadku "Chaosu" tytuł stanowić może jednocześnie najkrótszą recenzję tego filmu. Opowiada o młodych ludziach, którzy usiłują znaleźć swoje miejsce w życiu, określić się w ogólnym zamęcie. Każdemu z bohaterów jakoś się nie układa, każdy boryka się z przeciwnościami, każdy nosi w sobie bunt. Łączą ich marzenia o lepszej przyszłości, różni droga, którą chcą dojść do celu. Otaczają ich pokręceni znajomi, środowisko, krewni - jeśli nie pokręceni, to wypaleni wewnętrznie i znużeni latami zmarnowanymi na próbach wyjścia z chaosu. Czy młodzi zdołają uniknąć takiego losu?

Sławek, Paweł "Blondas" i Mikołaj "Niki" są przyrodnimi braćmi: Sławek i Paweł mają różne matki, ale wspólnego ojca - byłego kapitana żeglugi, schorowanego alkoholika. Jest jeszcze Marysia "Mania", przyrodnia siostra Pawła (oboje z jednej matki).
Sławek, ambitny prawnik, ma się niedługo żenić, ale jednocześnie ma romans z piękną, wyrachowaną żoną swojego szefa, Hanną von Bronheim. Oboje chcą potajemnie zrobić nielegalny interes na ogromną sumę, szantażując kalekiego von Bronheima, a potem - jak obiecuje Hanna - może uciekną razem gdzieś daleko. Sławek ma, co prawda, wątpliwości, bo to przecież nieetyczne i absolutnie nie w porządku wobec zakochanej w nim szczerze narzeczonej Ani, ale nie potrafi zdobyć się na sprzeciw, pokusa jest zbyt silna. Dopiero nieoczekiwane wydarzenie w dniu ślubu zmusi go do całkowitej zmiany planów. Niki rzucił szkołę, pracować też mu się nie chce. Trochę punk, trochę anarchista, popija i popala co się da. Na rodzinnym przyjęciu wigilijnym spotyka Manię, oboje bardzo przypadają sobie do gustu. Paweł i Sławek, patrząc krzywo na romans "rodzeństwa", spuszczają Nikiemu porządne manto, zabraniając mu zbliżać się do 16 - letniej Mani. Z braku lepszych pomysłów Niki wyjeżdża na dwa lata do Berlina, gdzie obija się wśród podobnych mu niebieskich ptaków.
Paweł kocha się w pracującej w sex - shopie Marcie i handluje ciuchami na Stadionie Dziesięciolecia, ale interes kiepsko się kręci. Nie będąc w stanie płacić gangsterowi Frankowi żądanego haraczu, chłopak dostaje od niego propozycję zmiany zajęcia: miałby być żołnierzem Franka i zabijać ludzi. Wierząc, że to wreszcie pozwoli mu odbić się od dna, Paweł przyjmuje ofertę. W jego oczach Franek przebierze miarę dopiero wtedy, gdy okaże się, że skrzywdził i bezwzględnie wykorzystuje Martę.
Po powrocie do Polski Niki szybko odnajduje Manię, w której z kolei od najmłodszych lat kocha się Łysy, kolega z tego samego podwórka, przebywający teraz w wojsku. Mania jednak nie chce Łysego, nie imponuje jej też swoim bogactwem kierownik erotoman z supermarketu, w którym dziewczyna pracuje. Wszystkich dystansuje bowiem Niki, z którym Mania - wegetarianka i punkówa marząca o karierze piosenkarskiej - wyruszy w Polskę. Ale chwile szczęścia przerwie im nieoczekiwana tragedia. [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2006
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za debiut reżyserski lub drugi film
 • 2006
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za kostiumy
 • 2006
  Toruń (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Tofifest")-Wyróżnienie Honorowe
  w kategorii: najlepsza aktorka w filmie pełnometrażowym
 • 2006
  Konin (Przegląd Polskich Filmów Fabularnych "Debiuty")-Nagroda Publiczności
 • 2007
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Wielki Jantar za pełnometrażowy debiut fabularny
2024.03.01 03:16:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.