Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PALIMPSEST

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2006
 • Premiera:
  2006. 08. 18
 • Barwny (negatyw: Kodak), 80 min

  Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 10 czerwca 2005.

W scenie otwierającej dzieło Konrada Niewolskiego zostało wyjaśnione znaczenie słowa "palimpsest": to rękopis pergaminowy, z którego usunięto pierwszy tekst i ponownie zapisano. Ale w medycynie termin ten oznacza częściowy lub całkowity zanik pamięci w wyniku upojenia alkoholowego. W stanie ostrej psychozy znajduje się nieustannie bohater filmu, inspektor policji Marek, prowadzący śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci swego kolegi.
W niewyjaśnionych okolicznościach ginie policjant, Maciek Hajdziak, który wypadł z okna swego mieszkania na drugim piętrze. W wyniku upadku z dużej wysokości nastąpiło pęknięcie czaszki i przerwanie rdzenia, co spowodowało śmierć. Choć z pozoru wygląda to na samobójstwo, pewne poszlaki wskazują, że ktoś mógł mu "pomóc" wyskoczyć z okna. Komendant powierza śledztwo przyjacielowi ofiary, Markowi, który ma pracować z inspektorem Tomkiem Marmielewskim. Od tej pory akcja filmu toczy się dwutorowo: z jednej strony widz śledzi rutynowe czynności dochodzeniowe policjantów, z drugiej zaś jest świadkiem stopniowego pogrążania się w obłędzie Marka, którego dręczą koszmary z przeszłości. Chore wizje opętanego demonami oficera mieszają się z rzeczywistością. Okazuje się, że Marka i Maćka, których łączyły sprawy służbowe i przyjaźń, poróżniła miłość do tej samej kobiety, ślicznej Hanny.
W toku śledztwa równie tajemniczy jak cała sprawa o zabójstwo policjanta wydaje się sąsiad Maćka z naprzeciwka, Zygmunt, który ze swego okna prawdopodobnie widział całe zdarzenie. Przesłuchiwany mężczyzna niewiele jednak mówi, zachowuje się, jakby coś ukrywał. Tymczasem Marek dla dobra śledztwa chce oddać sprawę, sugerując że angażuje się w nią zbyt emocjonalnie. Komendant nie przyjmuje jednak rezygnacji. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2006
  RiverRun (MFF)-nagroda za wybitne osiągnięcia techniczne
 • 2006
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za zdjęcia
 • 2007
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsze zdjęcia
 • 2007
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza muzyka
2022.05.21 08:02:37
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency