Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WNIEBOWSTĄPIENIE

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1968
 • Premiera:
  1969. 11. 21
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film wojenny
 • Język:
  polski, niemiecki, hebrajski
 • Czarno-biały, 2431 m, 85 min

Adaptacja znanego, wstrząsającego opowiadania Adolfa Rudnickiego pod tym samym tytułem.
Akcja filmu toczy się w 1941 roku. W obawie przed nadciągającą z zachodu armią niemiecką mieszkańcy Lwowa masowo wyjeżdżają na wschód. Zdarzają się wszakże wyjątki. Raisa Wołkowa, studentka konserwatorium, zostaje w mieście razem z narzeczonym Sebastianem Goldsteinem, lekarzem psychiatrą. Wkrótce młodzi biorą ślub i uciekają do Warszawy. Tu muszą się ukrywać, gdyż Sebastian jest Żydem. Z biegiem czasu czuje się coraz bardziej zaszczuty i zastraszony. Wreszcie nie wytrzymuje. Popada w obłęd. Raisa, zaniepokojona stanem męża, szuka pomocy. Spotyka kupca Bukina, zakochanego w niej znajomego ze Lwowa. Sugeruje on, że jedynym wyjściem z sytuacji jest otrucie Sebastiana. Ulży się w ten sposób jego cierpieniom, a z drugiej strony zapobiegnie o wiele gorszej śmierci, która niechybnie czeka go z rąk nazistów. Mimo wewnętrznych rozterek i wyrzutów sumienia, Raisa postanawia podać mężowi truciznę. Jednak w decydującym momencie wycofuje się. Kilka dni później Sebastian ucieka z domu. Sebastian zginie od przypadkowej kuli niemieckiego strażnika. Śmierć poniesie także Raisa.
"Wniebowstąpienie", choć nie należy do najbardziej znanych filmów w bogatym dorobku Jana Rybkowskiego ("Chłopi", "Spotkanie w Bajce", "Dziś w nocy umrze miasto"), do dziś porusza. Tragizm losów bohaterów umiejętnie podkreślają czarno-białe zdjęcia. Na uwagę zasługują też pełne pasji kreacje Andrzeja Antkowiaka i Małgorzaty Braunek. To w dużej mierze dzięki nim dramatyczne przeżycia Sebastiana i Raisy nie szeleszczą papierem, lecz tętnią autentycznymi emocjami. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WNIEBOWSTĄPIENIE
Opowiadanie
AutorAdolf Rudnicki

Patrz także:
schowaj

2020.01.26 00:19:53
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych