Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

METANOIA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2005
 • Premiera:
  2008. 02. 24
 • Barwny, 86 min

  Lokacje: Strzemieszyce Wielkie.

W języku greckim metanoia oznacza nawrócenie się. W teologii chrześcijańskiej tym słowem zwykło określać się przemianę duchową lub intelektualną, która wpływa na zmianę sposobu myślenia i postępowania. O takiej pełnej przemianie marzy brat Jozue, czterdziestokilkuletni zakonnik. Życie w klasztorze jest dla niego przedmiotem coraz to nowych rozterek. Nie jest w stanie odnaleźć spełnienia ani w modlitwach w gronie braci, ani w samotnych rozmyślaniach lub podczas umartwiania się w swojej celi. Świadom swych słabości, chce jednocześnie wierzyć mocniej, oddać się wierze głębiej - i mieć ją tylko dla siebie. W końcu przeor daje mu pozwolenie: Jozue opuszcza klasztor i wyrusza, by zaopiekować się umierającym pustelnikiem. Wkrótce, po śmierci eremity, były zakonnik zajmuje jego miejsce. Postanawia w samotności dokończyć dzieło zmarłego, wspaniały ikonostas. Być może pozwoli to Jozuemu na upragnioną przemianę, pogodzenie się z Bogiem i samym sobą.
Radosław Markiewicz urodził się w 1976 roku. Ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako reżyser i scenarzysta zadebiutował w 2002 roku filmem "Złom", który zwrócił uwagę krytyków filmowych i jury podczas konkursów kina niezależnego w Gdyni, Poznaniu i Wrocławiu. Trzy lata później Markiewicz skończył prace nad nowym obrazem zainspirowanym, jak mówi sam autor, ikonami. I, podobnie jak wizerunki ukazane na tych przedstawieniach sakralnych, "Metanoia" nie może być interpretowana dosłownie. Film jest nasycony symboliką religijną. Tak jak debiut Markowskiego, "Metanoia" zaskakuje ekspresją plastyczną przy jednoczesnej oszczędności środków, przejmującymi zdjęciami oraz współgrającą z obrazem muzyką. Ujęcia kręcono między innymi w Sławkowie i w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Autorem ikon jest ukraiński malarz Georgij Snopkov mieszkający od lat w Sosnowcu. Główną rolę - poszukującego religijnej tożsamości zakonnika Jozuego - zagrał znany aktor teatralny i filmowy, Mariusz Bonaszewski. Prócz niego na ekranie można zobaczyć także Jacka Borusińskiego oraz Dariusza Basińskiego, członków katowickiej grupy teatralno-kabaretowej Mumio. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.02.24 11:12:56
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl