Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DIABEŁ

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2005
 • Barwny, 40 min

  Lokacje: Ożarowice, Siemonia, Koszęcin.

- Człowiek jak umiera, zmienia się w coś strasznego, ludzie boją się tego - mówi cicho stara Palchowa - a ja to lubię. Zajęciem kobiety jest opieka nad umierającymi. W całej wiosce jest uważana za znawczynię spraw życia i śmierci. Z kolei Franciszek cały czas spędza w rzeźni. Kiedy dowiedział się, że dni jego matki są policzone, zdecydował się wynająć Palchową. Usługi kobiety nie są tanie. Po długich targach i ustaleniu ostatecznej stawki, Palchowa zgadza się czuwać przy staruszce tuż przed jej ostatnią podróżą.
Ale matka Franciszka nie zamierza umierać. Mijają kolejne dni i starsza kobieta wciąż uparcie pozostaje wśród żywych. Czyżby miała na tym świecie jakieś niewyrównane rachunki? I czemu nie chce rosołu, tak gwałtownie sprzeciwia się próbie otwarcia okna? Jaki mroczny sekret z przeszłości ukrywa? Tymczasem Franciszek zastanawia się już nad sprzedażą wysłużonego "żuka". Auto jest stare, ale z dobrym silnikiem, może być z niego niezły grosz. W obejściu stoją jeszcze nieużywane od dawna maszyny rolnicze, które można spieniężyć. Oczekiwanie nie jest także na rękę Palchowej, która ma już kolejną klientkę, w dodatku bardzo bogatą. A konkurencja nie śpi i zadanie pilnowania umierającego może przypaść rywalce. Palchowa zaczyna zastanawiać się jak przyspieszyć zgon matki Franciszka.

Inspiracją dla Tomasza Szafrańskiego do nakręcenia "Diabła" było opowiadanie Guy de Maupassanta o tym samym tytule. Reżyser i scenarzysta w jednej osobie dodał nowe wątki i uwspółcześnił realia. Powstały w ten sposób film jest opowieścią mroczną, niepokojącą i przewrotną. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DIABEŁ
Opowiadanie
AutorGuy de Maupassant

Nagrody
schowaj

 • 2005
  Toruń (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Tofifest")-nagroda prezydenta miasta Torunia "Flisak"
  dla najlepszego filmu stworzonego przez filmowca wywodzącego się z Kujaw i Pomorza
 • 2005
  Toruń (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Tofifest")-"Złoty Manekin"
  dla polskiego filmu najsilniej poruszającego smak artystyczny; ufundowana przez sieć restauracji Manekin
 • 2006
  Park City (Slamdance Film Festival)-Specjalne Wyróżnienie Jury
  w kategorii: Najlepszy Krótkometrażowy Film Fabularny
 • 2006
  Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia")-"Jańcio Wodnik" za najlepszy krótkometrażowy film fabularny
 • 2006
  Aarhus (Aarhus Festival of Independent Arts)-Wyróżnienie Jury
  w kategorii: Najlepszy Film Fabularny

Patrz także:
schowaj

 • 1985
  Film fabularny - telewizyjny / Stanisław Różewicz
2019.10.24 00:56:15
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski