Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZŁOWIEK, KTÓRY ZDEMORALIZOWAŁ HADLEYBURG

w KOMEDIE POMYŁEK

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1967
 • Gatunek:
  Komedia
 • Barwny, 27 min

  Film został włączony do filmu nowelowego "Komedie pomyłek" prezentowanego w kinach w 1968 roku.

Humorystyczna, a zarazem pełna ironii opowieść o człowieku, który zdemaskował chciwość bogatych mieszkańców amerykańskiego miasteczka - według noweli Marka Twaina. Chociaż dla wielu czytelników akurat to opowiadanie "The Man That Corrupted Hadleyburg" (1900) jest dowodem, że pod koniec życia niezrównany amerykański humorysta stał się pesymistą.
W miasteczku słynącym z uczciwości wszystkich jego mieszkańców zjawia się Nieznajomy. W ręce kasjera z banku składa cenny depozyt, przeznaczając znaczną sumę pieniędzy dla kogoś, kto pomógł mu przed laty wybrnąć z krytycznej sytuacji. Nieznanego z nazwiska dobroczyńcę można zidentyfikować na podstawie słów, które kiedyś wypowiedział - znajdujących się w osobnej, zalakowanej kopercie. Cały Hadleyburg żyje tą sensacyjną sprawą. A po odbiór nagrody zgłasza się dwudziestu najwybitniejszych obywateli miasteczka.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CZŁOWIEK, KTÓRY ZDEMORALIZOWAŁ HADLEYBURG
Nowela
AutorMark Twain

Patrz także:
schowaj

© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor