Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZŁOTY POCIĄG

 • Tytuł alternatywny: TRENUL DE AUR
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Rumunia
 • Rok produkcji:
  1986
 • Premiera:
  1986. 03. 02
 • Gatunek:
  Film przygodowy, Film sensacyjny
 • Język:
  polski, rumuński, niemiecki, francuski
 • Barwny, 4111 m, 146 min

  Lokacje: Warszawa (most Poniatowskiego, Teatr Wielki, kościół Św. Krzyża i ul. Krakowskie Przedmieście), Iłża (ul. Radomska i zamek), dworce kolejowe Janowiec Wielkopolski i Lesko Łukawica, most drogowy w Terce gm. Solina, Rumunia (Bukareszt, dworzec kolejowy w Suczawie, Konstanca).

W pierwszych dniach września 1939 roku opuścił Warszawę transport złota z Narodowego Banku Polskiego wartości prawie 90 mln dolarów. Głównymi bohaterami tej opowieści są: odpowiedzialni za ewakuację walorów znajdujących się w skarbcu pułkownik Górski, major Bobruk i jego żona Halina, dyrektor Kowalski z córką Barbarą oraz towarzyszący im sierżant Jan, szef firmy transportowej Nowak, kierowca Ziemiański i sekretarka Kowalskiego - Renata. Kolumna samochodowa podąża przez Lublin do Rumunii. W Bukareszcie premier Calinescu, wbrew naciskom i groźbom hitlerowców, zgadza się na przejazd transportu ze złotem przez Rumunię... Dla zmylenia złoto zostaje przeładowane do jednego z dwóch identycznych pociągów. Po dramatycznej walce z dywersantami fortel się udaje. Ładunek dociera do portu w Konstancy, gdzie czeka już angielski okręt. Giną Halina i Jan oraz niemieccy dywersanci - Zieliński-Lang i Renata. Napisy końcowe wyjaśniają, że premier Rumunii Calinescu został pod koniec września 1939 roku zamordowany przez komandosów z Żelaznej Gwardii, którzy przyjechali z Berlina, oraz, że całe polskie złoto po wędrówce przez trzy kontynenty wróciło do kraju.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 01:41:14
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman