Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JASNE BŁĘKITNE OKNA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2006
 • Premiera:
  2007. 01. 12
 • Barwny (negatyw: Kodak), 88 min

  Okres zdjęciowy: 5 maja - 13 czerwca 2006.
  Lokacje: Warszawa, Niemcza k. Wrocławia, Jugowice k. Walimia (stacja kolejowa), Bielawa, Ustka, Siemisławice k. Strzelina.

Scenariusz filmu o kobietach został oparty na pomyśle aktorki Beaty Kawki, odgrywającej zresztą jedną z głównych ról w tej poruszającej opowieści o zawiłych ludzkich losach, niezwykłej przyjaźni, nadziei, miłości i nieuchronnej śmierci, która tym razem przyszła jednak za wcześnie. Źródłem inspiracji dla Beaty Kawki stały się własne doświadczenia i przeżycia, choć ostatecznie w filmie niewiele się ostało prawdziwych wątków z jej biografii. Pomysł aktorki dojrzewał latami, pracowało nad nim wielu ludzi, powstawały kolejne wersje, a każdy z twórców miał swój osobisty wkład w konstruowaniu scenariusza.
"Jasne błękitne okna" to wzruszająca i nostalgiczna, ale także miejscami zabawna, opowieść o dwóch przyjaciółkach z dzieciństwa, które los znów połączył. To spotkanie po latach staje się okazją do melancholijnej podróży w przeszłość, do przywołania wspomnień minionego bezpowrotnie czasu, a także do zastanowienia się nad prawdziwym szczęściem, nowymi wartościami i sensem życia. Akcja filmu rozgrywa się jakby w dwóch płaszczyznach czasowych: na ekranie współczesne wydarzenia przeplatają się z obrazami sprzed lat, kiedy bohaterki były jeszcze bardzo młode, a świat dorosłych wydawał się tak odległy.

Sygita i Beata wychowują się i dorastają w sielskich Maciejowicach, gdzie czas płynie wolniej, a życie toczy się swoimi utartymi koleinami. Ich przypadkowa znajomość przeradza się w wielką przyjaźń, która przetrwa całe dzieciństwo i wczesną młodość, ale potem ich drogi się rozejdą. Ciekawska, wsadzająca wszędzie swój nos Sygita jest pewną siebie jedynaczką, nie rozstaje się ze swym czworonożnym pupilkiem o imieniu Król. Ma też wiernego przyjaciela w Marku, który przynosi jej ulubioną polo - cocktę. W jej rodzinnym domu dominuje matka, starszy ojciec żyje we własnym świecie iluzji.
Pewnego dnia Sygita jest świadkiem sprzeczki nieznajomej dziewczynki z matką. Rówieśniczka o imieniu Beata kłóci się o ubiór do szkoły. Najstarsza z trojga rodzeństwa dziewczynka pochodzi z biednej rodziny, ojciec jest alkoholikiem, a matka ma na głowie cały dom. Utalentowana muzycznie Beata gra na wiolonczeli, mając nadzieję, że kiedyś wyrwie się z prowincjonalnego miasteczka w wielki świat. Drogi dorosłych przyjaciółek się rozeszły, ich życie potoczyło się zupełnie inaczej. Beata wyjechała do Warszawy, gdzie robi karierę w show - biznesie: występuje w telewizyjnych serialach i programach rozrywkowych i nadal gra na wiolonczeli. Ma nowocześnie urządzone mieszkanie i przystojnego męża Artura, dyrektora programowego w jednej z telewizyjnych stacji. Sygita została w rodzinnych Maciejowicach, poślubiła Marka, sympatię z dzieciństwa. Ma śliczną kilkuletnią Marysię i pędzi marny żywot u boku męża alkoholika, zarabiając na utrzymanie całej rodziny jako krawcowa. Nie może sobie pozwolić nawet na krótki wypad z córką nad morze.
W domu opływającej w luksusy Beaty trwa szampańska impreza z okazji kolejnego sukcesu, który świętuje cała śmietanka towarzyska show - biznesu. Rozbawiona gospodyni jeszcze nie wie, że jeden telefon odmieni jej dotychczasowe życie. W trakcie zabawy dzwoni Sygita, gratuluje występu w telewizji, z którego są dumne całe Maciejowice.
Złakniona wieści ze świata Sygita namawia Beatę do odwiedzin starych kątów, a ona skwapliwie korzysta z zaproszenia. W podróży do Maciejowic towarzyszy jej mąż Artur. Przyjaciółki nie widziały się osiem lat, stęsknione i szczęśliwe padają sobie w ramiona. Sielanka nie trwa jednak długo. Wkrótce ich przyjaźń zostanie wystawiona na ciężką próbę. Obie będą musiały walczyć z okrutnym losem. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2007
  Cieszyn (Festiwal Filmowy "Wakacyjne kadry")-"Złota Podkowa" za najlepszą rolę kobiecą
  w konkursie filmów fabularnych
 • 2007
  Madryt (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-nagroda aktorska
2022.05.21 08:06:42
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl